Jm05 12
Postad: 5 feb 14:41

Ekvationssystem

Hej jag behöver hjälp med följande uppgift: 

Jag har beräknat hur mycket en läsk kostar vilket var 12,50 kr men vet inte hur jag ska räkna ut hur mycket en godispåse kostar. 

för att räkna ut läsken gjorde jag såhär( om det kan vara till hjälp på hur man ska räkna ut godispåsen): 

3x+2y=68-3x 

2y/2= 68-3x 

y=34-1,5x

2x+4(34-1,5x)=86 

2x-6x=86-136

4x/4=50/4

x=12,5

Bubo 4347
Postad: 5 feb 14:49

Två läsk och fyra godispåsar kostar 86kr.

Två läsk och 4*12.50kr kostar 86 kr.

(Eller motsvarande för den andra ekvationen)

 

Du tänker rätt och du får rätt svar, men du måste skriva rätt också:

Ett likhetstecken betyder att vänsterledet är samma sak som högerledet. Bryt aldrig mot det.

Du tänker att 3x+2y=68 och att du vill dra bort 3x. Då måste du göra det från bägge leden, för 3x+2y är ju inte lika med 68-3x. Det vet du ju, och på nästa rad borde du få 2y = 68-3x, för det är sant. I stället skrev du 2y/2 = 68/3x och det är inte sant.

Du borde skrivit 2y = 68-3x och y = (68-3x)/2 för det är ju det du menar.

Jm05 12
Postad: 5 feb 14:53

Ja jag har skrivit så som du har skrivit på mitt papper men skrev översiktligt hur jag har tänkt och hur jag kom fram till svaret 

Bubo 4347
Postad: 5 feb 15:02

Nej, det har du faktiskt inte gjort. Det du har skrivit är inte rätt.

Behåll dina korrekta formuleringar, för de verkar ha varit alldeles utmärkta.

Det du skrev här är förvirrande. I ett såpass enkelt sammanhang som det här är det nog bara läsaren (jag, i det här fallet) som tror att du tänker fel. [Det är ganska illa, om läsaren är din lärare] Så småningom kommer du att göra beräkningar som du själv har svårt att följa i efterhand. Då är det viktigt att du skriver så att du själv hänger med när du läser dina gamla anteckningar.

 

Skapa bra vanor, så kommer allting att bli mycket lättare framöver.

Jm05 12
Postad: 5 feb 15:05

Tack så mycket men har du förslag på hur jag kan ta mig vidare för att beräkna hur mycket en godispåse kostar?

Bubo 4347
Postad: 5 feb 15:06 Redigerad: 5 feb 15:07
Bubo skrev:

Två läsk och fyra godispåsar kostar 86kr.

Två läsk och 4*12.50kr kostar 86 kr.

(Eller motsvarande för den andra ekvationen)

Fel - jag rättar strax

Bubo 4347
Postad: 5 feb 15:08

Enläsk kostar 12.50 kr.

Två läsk och fyra godispåsar kostar 86 kr. Vad kostar fyra godispåsar?

Du kan göra på samma sätt med den andra ekvationen

Jm05 12
Postad: 5 feb 15:23

Tack för hjälpen fattar hur jag ska göra nu

Svara Avbryt
Close