175 fysik 2 BKA
Hej! Jag tänker att tyngdkraftens horisontella komposant måste vara centripetalkraften, men hur vet jag vilken vinkel i min inritade triangel som är samma som A i lutningen på vägen? Om jag vet det kan jag lösa uppgiften mha trigonometri

Tyngdkraften har ingen horisontell komposant.
Inte? Vad är det som orsakar centripetalkraften i så fall? Och hur förstod du att tyngdkraften inte har en horisontell komposant?
Tyngdkraften är jordens gravitation. Den är riktad rakt ner.
så tyngdkraften har aldrig komposanter?
Dessutom förstår jag inte, och har haft samma fråga i flera år nu, hur förstår man att vinkeln i den lilla triangeln är samma som a just där? 
Alla vektorer har komposanter när du komposantuppdelar dem enligt en uppsättning basvektorer. Någon komposant kan vara nollvektorn ifall vektorn är parallell med den andra basvektorn.
Fg är riktad rakt ner, som du ser i bilden. Den totala kraften på bilen är Fg + FN, och det utgör Fres i bilden. Fres är centripetalkraften här.
I figuren är den lilla triangeln likformig med den stora, eftersom en vinkel är en rät vinkel, och en annan vinkel är gemensam för dem (den precis under bilen). Då är den tredje vinkeln också lika.