2253 origo 1c
Hej!
jag hade behövt hjälp att förstå hur jag i uppgift b ska komma på en ekvation är svaret ska vara <100
egentligen behöver jag hjälp med b-d men jag kan ju börja med b och se om jag kan lösa resten på egen hand sedan :) min idé var att pröva mig fram. Jag gjorde tre olika försök där n var 3,, 5 och 8. Slutsatsen jag kunde dra utifrån det var att ju större n blir desto mindre blir priset per bok. Förmodligen beror det på att det finns ett startpris på 1800 kr. Om jag skulle göra om uttrycket til len ekvation vet jag inte vad jag skulle kunna skrivas i H.L då det egentligen kan vara vad som helt som bara är under 100.
tacksam för all hjälp!
På b uppgiften kan du testa att sätta ekvationen från a uppgiften lika med 100 då vi vill hitta för vilket n som medel tillverkningskostnanden blir 100, sedan vet vi att om vi tar ett större n värde än det ekvationen ger så har vi en medel pruduktionskostnad lägre än 100.
ja men det var ju smart! Jag tänkte inte så långt. Jag fastnade på att svaret på ekvationen skulle vara <100 alltså att det skulle stå exakt så i ekvationen och jag hade ju ingen aning om hur jag skulle lösa en sådan ekvation. Under tiden jag väntade på svar fortsatte jag experimentera lite med värdet på n och insåg att när n=25 och uppåt blir priset för produktion per häfte under 100 kr. Men tack vare ekvationen du angav kunde jag bekräfta att det stämde.
Tack för hjälpen!
Vill du ha hjälp med c-d?
KlmJan skrev:ja men det var ju smart! Jag tänkte inte så långt. Jag fastnade på att svaret på ekvationen skulle vara <100 alltså att det skulle stå exakt så i ekvationen och jag hade ju ingen aning om hur jag skulle lösa en sådan ekvation. Under tiden jag väntade på svar fortsatte jag experimentera lite med värdet på n och insåg att när n=25 och uppåt blir priset för produktion per häfte under 100 kr. Men tack vare ekvationen du angav kunde jag bekräfta att det stämde.
Tack för hjälpen!
Man behöver inte vara rädd för att sätta upp ekvationer med > eller <. Det går till på precis samma sätt.
Det enda som är trixigt är det jag gör i sista steget (markerat med rött).
Om man tänker på vad det betyder är det inte så konstigt.
Att 24 är mindre än n, innebär att n är större än 24.
ja tack :)
på c-uppgiften försöker jag förstå hur jag över huvud taget ska börja. Bör man använda tillverkningskostnaden per häfte? Saken är ju den att det inte är en fast kostnad per häfte. beroende på antal häften som produceras blir ju priset per häfte olika stort. Så om försäljningspriset per häfte är samma hela tiden vet jag ju inte hur jag ska tänka.
Eftersom att man ska gå med vinst kan väl inte leden heller vara samma för då går det bara jämt ut. Så då kanske man ska använda samma metod som i b-uppgiften för att sedan lägga till en så man går med vinst?
I så fall kanske ekvationen ska se ut som något sådant:
1800+25,5n=50n
Och sedan addera 1 till svaret?
sictransit skrev:KlmJan skrev:ja men det var ju smart! Jag tänkte inte så långt. Jag fastnade på att svaret på ekvationen skulle vara <100 alltså att det skulle stå exakt så i ekvationen och jag hade ju ingen aning om hur jag skulle lösa en sådan ekvation. Under tiden jag väntade på svar fortsatte jag experimentera lite med värdet på n och insåg att när n=25 och uppåt blir priset för produktion per häfte under 100 kr. Men tack vare ekvationen du angav kunde jag bekräfta att det stämde.
Tack för hjälpen!
Man behöver inte vara rädd för att sätta upp ekvationer med > eller <. Det går till på precis samma sätt.
Det enda som är trixigt är det jag gör i sista steget (markerat med rött).
Om man tänker på vad det betyder är det inte så konstigt.
Att 24 är mindre än n, innebär att n är större än 24.
Jaa! Det verkar fullt rimligt. Jag tänkte snarare att det isf skulle ståå
1800+25,5n = <100
Men att ta bort likhetstecknet innerbär samma sak och gör det hela betydligt enklare i uträkningen.
uppgift c och d är lösta. jag kunde bara tillämpa metoden från uppgift b så löstes de:)
KlmJan skrev:uppgift c och d är lösta. jag kunde bara tillämpa metoden från uppgift b så löstes de:)
Vad bra!
På c gissar jag att du tänkte något i stil med:
För att gå med vinst måste kostnaden vara mindre än intäkten.
Alltså måste 1800+25,5n<50n.
Indirekt blir det så. Jag löste ekvationen som om det skulle gå jämt och i slutet tänkte jag att för att gå med vinst måste kostnaden vara mindre än intäkten. Nu när jag tänker på det hade det egentligen, för kommunikationen varit bättre att skriva den ekvation du angav istället för det jag skrev, men svaret blir ju samma.