10 svar
153 visningar
Ebba123456789 174
Postad: 30 sep 2023 15:10

A-uppgift matte

Marilyn 3301
Postad: 30 sep 2023 15:20

Pris per rulle = antal kronor / antal rullar

 

Pris dyr rulle / billig rulle = (73/24) / (80/40) = 73/48 ≈ 1,52 = 152 %

Svar rullarna i den lilla förpackningen är 52 % dyrare per rulle.

Ebba123456789 174
Postad: 30 sep 2023 15:40

Svaret är 1,4% ?

Marilyn 3301
Postad: 30 sep 2023 15:44 Redigerad: 30 sep 2023 15:45

Nej, hur fick du det? Svaret är 52 % om jag räknat rätt ovan

Ebba123456789 174
Postad: 30 sep 2023 16:12

Det står det i facit

Marilyn 3301
Postad: 30 sep 2023 16:16

Oj jag läste fel (skyller på att texten är på tvären.) Där jag skrivit 80 ska det stå 120.

Bedinsis 2714
Postad: 30 sep 2023 16:17 Redigerad: 30 sep 2023 16:17
Marilyn skrev:

Pris dyr rulle / billig rulle = (73/24) / (80/40) = ...

Skall det inte stå 120? EDIT: Jo, du insåg det.

Marilyn 3301
Postad: 30 sep 2023 16:17
Bedinsis skrev:
Marilyn skrev:

Pris dyr rulle / billig rulle = (73/24) / (80/40) = ...

Skall det inte stå 120?

Jo absolut!

Marilyn 3301
Postad: 30 sep 2023 16:19

Då får vi 73/72 = 1,0138888…, dvs 1,4 procent ökning.

Ebba123456789 174
Postad: 3 okt 2023 20:20

Hur blir 73/24 =73

Programmeraren 3387
Postad: 4 okt 2023 18:05

Förenkla (73/24) / (80/40) steg för steg.

Visa spoiler

732412040=73*4024*120=73*4024*40*3=73*4024*40*3=7372

Svara Avbryt
Close