8 svar
106 visningar
Timoteuz är nöjd med hjälpen!
Timoteuz 17
Postad: 12 jul 2018 Redigerad: 12 jul 2018

Behöver hjälp med kilopris och sånt

Hej jag behöver hjälp med att lösa fråga b och c.

a) Hur många portioner cornflakes finns det i ett 750-gramspaket om en portion är 30 g?  Svar: 25 portioner

b) Vad blir kilopriset om paketet kostar 30 kr? Svar: ?

c) Hur mycket kostar en portion? Svar: ?

Smaragdalena 17994 – Moderator
Postad: 12 jul 2018 Redigerad: 12 jul 2018

Svaret på första frågan du har skrivit stämmer inte med de siffror du har angivit. Om ett 750-g paket skall räcka till 25 portioner måste varje portion vara 30 g.

Börja med att skriva om 750 g till kg. Sedan kan du räkna ut pris per kg =pris per paketkg per paket.

Timoteuz 17
Postad: 12 jul 2018

Alltså 300,75 

Ja. Vad blir kilopriset?

Timoteuz 17
Postad: 12 jul 2018

40 kr/kg

Stämmer.

Skall verkligen portionsstorleken vara 150 g (verkar helt orimligt) eller skall den vara 30 g, så att det stämmer med facit?

Du behöver inte svaret på fråga b för att göra fråga c.

Timoteuz 17
Postad: 12 jul 2018

Okej, så hur ska jag göra nu för att räkna ut svaret till fråga c?

jonis10 1883
Postad: 12 jul 2018

Hej

Du vet att 1 kg cornflakes kostar 40 kr och en portions vikt motsvarar 0,03 kg. Hur mycket kostar då en portion?

sprite111 631
Postad: 13 jul 2018

Vad kostar 1 kg? Vad kostar 2 kg? vad kostar 3 kg? Vad kostar X kg?

Som jonis10 skrev, en portion = 0,03 kg.

Svara Avbryt
Close