Beräkna kraften som verkar på vardera av laddningarna?
Hej!
Jag vill använda formeln nedan. Men hur resonerar jag med den där enhetsvektor med riktning osv? Och när jag ska beräkna kraften mellan första laddning och andra , ska jag utgå från hur första laddningen påverkas av laddning 2 och laddning och räkna bidragen från dem?
Börja med att införa ett koordinatsystem och märk ut laddningarnas koordinater.
Coloumbs lag säger sedan att när en laddning placeras i fältet från en annan laddning blir kraften på
Där vi utnyttjade att
Vektorn är en vektor från position till position
Visa med konkreta räkningar hur långt du kommer så blir det lättare att hjälpa dig.
D4NIEL skrev:Börja med att införa ett koordinatsystem och märk ut laddningarnas koordinater.
Coloumbs lag säger sedan att när en laddning placeras i fältet från en annan laddning blir kraften på
Där vi utnyttjade att
Vektorn är en vektor från position till position
Visa med konkreta räkningar hur långt du kommer så blir det lättare att hjälpa dig.
Jag vet inte hur jag ska införa ett koordinatsystem eller om det behövs för allt sker ju i x-led. men jag fick något som F1_tot=F12+F13 (summan av krafterna som första laddningen påverkas av)
F_2tot= F21+F23
F_3tot=R31+F32
Facit hade med enhetsvektor men den vet jag inte hur man ska tänka med riktning. Jag antar att jag ska bestämma själv om positiv riktning är höger eller vänster? Sen från gy kunskaper vet jag att kraftens riktning på en positiv laddning är samma som fältets riktning, för en positiv laddning är ju fältet utåt åt alla håll. Sätter man en negativ laddning framför den positiva laddningen så kommer kraften som verkar på Q1 från Q2 att vara riktad åt höger ?
Jag tror du tänker rätt, men gör en bild över de två första laddningarna. Lägg +3nC i x=0mm och låt -2nC ligga i x=+2mm. Visa med en pil åt vilket håll laddningen -2nC vill dra laddningen 3nC
Räkna också ut kraften från -2nC på +3nC rent konkrekt (med siffror).
Testa sedan att betrakta positionerna och avståndet som vektorer och se att du får samma resultat.