10 svar
31 visningar
Partykoalan är nöjd med hjälpen
Partykoalan 358
Postad: 10 okt 21:44

Beräkna svävningsfrekvens mellan stämgaffeln och dess eko

Svävningsfrekvensen beräknade jag genom formeln för dopplereffekt. Den blev 1,51 Hz. Stämmer det att Erik ska röra sig med hastigheten 6,8 m/s från väggen för att svävningsfrekvens ska vara 5 Hz? 

Pieter Kuiper Online 5994
Postad: 10 okt 21:52
Partykoalan skrev:


Stämmer det att Erik ska röra sig med hastigheten 6,8 m/s från väggen för att svävningsfrekvens ska vara 5 Hz? 

Svävningar på 5 hertz betyder här en frekvensskillnad på 2 %.
Och 6,8 m/s är 2 % av ljudhastighet. 

Men: det handlar om eko, reflektion. Det verkar du inte säga något om. 

(Alltså: skriv inte bara formler om du vill att människor ska begripa vad du har gjort.)

Partykoalan 358
Postad: 10 okt 22:23

Okej, jag förstår. Ja, det handlar om eko, så därför tillämpade jag formeln för dopplereffekt för att beräkna svävningsfrekvensen. Så hastigheten -6,8 m/s är alltså korrekt? 

Pieter Kuiper Online 5994
Postad: 10 okt 22:50
Partykoalan skrev:

Så hastigheten -6,8 m/s är alltså korrekt? 

Jag misstänker alltså att det inte är det.

Partykoalan 358
Postad: 10 okt 23:51

Okej, jag har funderat lite och gjort såhär istället. Först rör sig stämgaffeln mot väggen med 2 m/s stämgaffeln är sändare och väggen mottagare. Väggen har hastigheten 0 m/s. Det är frekvensen som väggen tar emot som ska beräknas först. På grund av dopplereffetkten blir frekvensen 256,51 Hz.

För att beräkna frekvensen som stämgaffeln tar emot (ekot) tillämpar jag formeln för dopplereffekt ännu en gång. Då får jag att den frekvensen är 258,018 Hz. Det gör att svävningsfrekvensen mellan ekot och stämgaffelns ursprungliga frekvens (255 Hz) är ca 3 Hz (3,02 Hz). Verkar det rätt nu? 

Pieter Kuiper Online 5994
Postad: 10 okt 23:54

Ja, det tror jag. Effekten blir dubbelt så stor.

Partykoalan 358
Postad: 11 okt 00:00

Vad bra. Hur ska jag gå tillväga för att beräkna hastigheten som Erik (stämgaffeln) ska röra sig bort från vägen för att svävningsfrekvensen ska bli 5 Hz? 

Pieter Kuiper Online 5994
Postad: 11 okt 00:02
Partykoalan skrev:

Vad bra. Hur ska jag gå tillväga för att beräkna hastigheten som Erik (stämgaffeln) ska röra sig bort från vägen för att svävningsfrekvensen ska bli 5 Hz? 

Jag gjorde ju en överslagsberäkning: effekten är två procent i frekvens. 

Men avståndet fram och tillbaka till väggen ändras dubbelt så snabbt som gaffelns hastighet, så det räcker med 1 % av ljudets hastighet.

Partykoalan 358
Postad: 11 okt 00:10

Okej, innebär det att gaffeln måste röra sig med 3,4 m/s bort från väggen för att svävningsfrekvens mellan gaffeln och ekot ska bli 5 Hz? 

Pieter Kuiper Online 5994
Postad: 11 okt 00:36 Redigerad: 11 okt 00:37

Ja. Hastigheten på 2 m/s gav ju 3 hertz.

Då behövs 53·2=103\frac{5}{3}\cdot 2 = \frac{10}{3} m/s för att få 5 hertz.

Partykoalan 358
Postad: 11 okt 00:46

Okej, tack för hjälpen! 

Svara Avbryt
Close