1 svar
23 visningar
Dinolilo 40
Postad: Idag 06:40

Bestäm normalkraften

Hej! Har försökt lösa denna uppgift men får fel svar. Facit säger att jag behöver använda sin(30) men jag förstår inte riktigt varför då kateten som behövs räknas ut är närliggande till vinkeln 30. Summan av krafterna ned är samma som kraften upp. Krafterna nedåt är alltså de vertikala kateterna enligt min ritning. Men det ger fel svar. Har jag ritat fel kanske?

uppgiften lyder: ett skåp vars tyngd är 243N skjuts längs golvet. Den påskjutande kraften är 85N, riktad snett nedåt så att den bildar vinkeln 30 med golvet. Skåpet rör sig med konstant fart

a) hur stor är normalkraften på skåpet?

JohanF 6470 – Moderator
Postad: Idag 07:31 Redigerad: Idag 07:33

Hej!

Ja, du har ritat lite fel. Du har ritat den påskjutande kraftens vinkel som 30 grader mot tyngdkraftens riktning. Den påskjutande kraften ska istället vara 30 grader mot marken.

Hänger du med?

Svara
Close