5 svar
398 visningar
Charlieb behöver inte mer hjälp
Charlieb 488
Postad: 21 maj 19:20

Bisektrissatsen, är helt lost

Hej, har suttit och försökt att förstå hur man bevisar bisektrissatsen i ett tag nu och det kommer inte in i skallen. Hade någon kunnat förklara hur man bevisar den? Jag förstår verkligen ingenting, så förklara gärna från början till slut. Det kommer bara inte in i huvudet.

Louis 3896
Postad: 21 maj 19:49 Redigerad: 21 maj 20:34

Om du tittar på det här beviset, hur långt hänger du med?

Charlieb 488
Postad: 22 maj 16:43

Okej, så jag försöker förklara hur jag tror man bevisar bisektrissatsen, kan någon se över detta och rätta mig vid minsta lilla fel?

 

Så man har en triangel, ABC, med en bisektris från C, där den halverar vinkeln i 2 lika stora delar och sedan går genom sträckan AB. För att bevisa detta förlänger man bisektrisen tills att sträckan AQ (bisektrisen förlängs parallellt med där den är till punkten Q) är lika lång som sträckan AC. Sedan vet vi att vinkeln BCD är lika med vinkeln ACD, då en bisektris delade de i lika stora delar. Vi vet även att ACD motsvarar AQD då de är basvinklar i den likbenta triangeln AQC.  Alltså motsvarar BCD AQD. Vinkel ADQ är lika stor som BDC då de är vertikalvinklar. Alltså överensstämmer två vinklar i trianglarna BDC och ADQ, vilket medför att trianglarna är likformiga. Vilket bevisar bisektrissatsen.

 

Stämmer detta? Saknar jag något? Nämnde jag några faktafel?

Louis 3896
Postad: 22 maj 17:41

Eftersom du använder andra beteckningar än figuren som jag länkade till är det bra om du också bifogar en figur.

Gör din förklaring mer lättläst genom radbyten.

När du visat att du har likformiga trianglar är du nästan i mål men inte riktigt.

Charlieb 488
Postad: 25 maj 13:56

Hur gör jag för att visa att likformighet visar att bisektrissatsen gäller??

Louis 3896
Postad: 25 maj 17:34

Visa din figur som du använde för att visa likformigheten, så tar vi det därifrån.

Svara
Close