Cirkulär rörelse
Hej! Jag undrar varför man flyger ut ur en Merry-Go-Round om det inte finns en kontaktkraft som trycker en utåt? Min lärare nämnde något om att kraften trycker en inåt men att tyngdpunkten är utanför, vilket resulterar i att man roterar ut ur karusellen istället. Detta förstår jag inte riktigt. Tacksam om någon kunde förklara.
Man flyger inte ut om man lossnar, man fortsätter helt enkelt rakt fram.
Dr.scofield skrev:Min lärare nämnde något om att kraften trycker en inåt men att tyngdpunkten är utanför.
Han kan inte ha sagt precis så. Jag förstår inte vad som menas.
Bubo skrev:Man flyger inte ut om man lossnar, man fortsätter helt enkelt rakt fram.
Hade du velat förklara lite till? Känner inte att jag fått svar på frågan riktigt 😅
Bubo skrev:Dr.scofield skrev:Min lärare nämnde något om att kraften trycker en inåt men att tyngdpunkten är utanför.
Han kan inte ha sagt precis så. Jag förstår inte vad som menas.
Kan vara jag som misstolkat sammanhanget eller missförstått det han har sagt.
Börja med att rita en figur med något som "lossnar" från en karusell, så har vi början till en förklaring.
Om vi tänker oss en gubbe på en Merry-Go-Round som flyger iväg då den snurrar för snabbt, undrar jag vad förklaringen bakom att han flög iväg utåt är, då det inte finns en kontaktkraft som verkar med riktningen ut från karusellen. Då förstod jag att kraften är riktad inåt, men varför flyger han då utåt? Vad ska bilden visa mig?
Dr.scofield skrev:Vad ska bilden visa mig?
Det beror ju på hur du ritar den...
Om vi kikar på denna

Dr.scofield skrev:Om vi kikar på denna
Försvann fortsättningen på din fråga?
Vad ska den bilden visa om som besvarar frågan i tråd #1?
Jag vill att vi hittar lite av de krafter, hastigheter och accelerationer vi har.
Du har ju ritat ett par sådana här. Kan du i ord förklara vilka krafter vi har när föremålet sitter fast på karusellen och när föremålet har lossnat?
Dr.scofield skrev:Bubo skrev:Man flyger inte ut om man lossnar, man fortsätter helt enkelt rakt fram.
Hade du velat förklara lite till? Känner inte att jag fått svar på frågan riktigt 😅
Bubo har alldeles rätt i att man flyger "rakt fram", men det finns en twist som inte är alldeles uppenbar.
Den handlar om referensramar och blir väldigt viktigt inom fysiken lite längre fram. Jag gissar det är därför du tycker man flyger ut ur karusellen.
Kika på bilden nedan. Den skall föreställa en karusell som snurrar motsols.
I punkten B släpper du taget, stolen lossnar, eller motsvarande.
Då kommer du att fortsätta i den riktning du hade just då. Du flyger fritt genom luften och den enda kraft som verkar på dig är tyngdkraften, vilken får dig att landa. Det finns inga krafter som får dig att ändra riktning och definitivt ingen magisk kraft som kastar ut dig från karusellen. Du slutar bara följa med dess rotationsrörelse. Det är den gröna pilen.
Vi säger att du landar vid punkten C.
Under tiden du flyger så fortsätter förstås karusellen att rotera. När du har landat vid C har platsen B där du satt förflyttat sig till B'. Den röda cirkelbågen (som din plats rörde sig) är lika lång som den gröna sträckan (du flög).
Ur ditt perspektiv ser det ut som om du slungats ut från B' till C, alltså utåt och nästan lite bakåt (mot rotationsriktningen). Alltså om du skulle följa platsen du satt på karusellen med blicken medan du flyger, eller åtminstone titta på den när du landat. Det är den blå pilen.
Ur mitt perspektiv som tittar på allt ovanifrån (kanske genom kameran på en drönare), så flyger du rakt fram längs den gröna pilen.

Nu hänger jag med! Tack så mycket för hjälpen snälla ni :)