Deformations samband
Hej! Har lite svårt att ställa fram deformations sambandet här mellan stängerna.
Jag tänkte i början att alla deformeras lika mycket, men det stämmer inte enligt facit.
Har svårt att hitta deformations sambandet här om balken inte roterar kring någon punkt ( då kan man använda vinklar för att hitta ett samband mellan töjningen i de olika stängerna)
Någon som har tips

Eftersom balken är stel så ligger A, B och C fortfarande på en rät linje efter deformationen.
Du kan tänka dig att punkten A flyttas ner ett stycke samtidigt som balken roterar en liten vinkel v kring A.

PATENTERAMERA skrev:Eftersom balken är stel så ligger A, B och C fortfarande på en rät linje efter deformationen.
Du kan tänka dig att punkten A flyttas ner ett stycke samtidigt som balken roterar en liten vinkel v kring A.
Vas jag ser är att delta L2/a = Delta L3/ 4a vilket leder till att 4* delta L2 = Delta L3 om vi balken roterar kring a, och bildar en vinkel där.
Men det jag inte förstår hur kopplar man det till Delta L1 ?
Men du måste även räkna med att A deformeras. Dvs du räknar nu som om A är fix. Det är den inte. Förlängningarna av stängerna II och III beror inte bara av vinkeln v utan även på förlängningen av stång I som jag kallade deltaA.
Säg att vinkeln v är noll och förlängningen av stång ett är deltaA. Vad blir förlängningen av de två andra stängerna då?
Tillägg: 18 aug 2025 19:56

PATENTERAMERA skrev:Men du måste även räkna med att A deformeras. Dvs du räknar nu som om A är fix. Det är den inte. Förlängningarna av stängerna II och III beror inte bara av vinkeln v utan även på förlängningen av stång I som jag kallade deltaA.
Säg att vinkeln v är noll och förlängningen av stång ett är deltaA. Vad blir förlängningen av de två andra stängerna då?
Tillägg: 18 aug 2025 19:56
Om vi inte har v då deformeras/ förlängs alla stänger neråt, men jag kan inte se ett samband mellan stängerna deformationer, tänker jag rätt nu?
Precis om v = 0 så blir det samma förlängning på alla.
Om du tittar på min figur så ser du att stång II får samma förlängning som stång I plus en liten ytterligare förlängning om vinkeln är skild från noll.
Du kan lista ut med lite geometri hur stor den ytterligare förlängningen är.
Du kan sedan tänka på liknande sätt för stång III.