6 svar
215 visningar
dajamanté behöver inte mer hjälp
dajamanté 5139 – Fd. Medlem
Postad: 10 jun 2018 14:51

Dubbelintegral: hur sätter man gränser?

Det låter väldigt dramatisk, men jag fattar inte den här med gränserna till den inre intervall.

Jag har 2 exempel. Beräkningarna är inte svara, bara att man sätter rätt gränser. (#usefulllifeskill)

∬y dx dy1+x i område x2+ y2 ≤1, dvs första kvadranten.

 

Så vi integrerar såklart med avseende på y först.

Men hur bestäms gränserna? Varför (jag har facit) är det från ∫01-x2? Alltså vi löser ut yy ifrån x2+ y2 =1, men varför?

Jag tror jag förstår att gränserna till dxdx är ∫01, men jag kanske förstår det på felaktiga baser, så ni får gärna förklara också. Bättre säker på Pluggakuten än ledsen efter prov, som jag brukar säga.

 

Exempel 2:

∬x2y dx dy , i intervallet mellan y=1 och y=x2, en slags första kvadrant men flippat up och ner.

 

Än en gång vi integrerar först med avseende på yy som är enklast, men hur blir gränserna: ∫x21 ? Och samma för dxdx gränserna som är ∫01\int_0^1.

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 10 jun 2018 15:14

Varför säger du att området x2+y2≤1x^2+y^2 \leq 1ligger i första kvadranten? Det gör det bara delvis - området är en cirkel med centrum i origo och radien 1. Står det något mer i uppgiften som du inte har skrivit av?

dajamanté 5139 – Fd. Medlem
Postad: 10 jun 2018 15:40

Nej, du är alldeles rätt! Det står bara i uppgiften att vi jobbar i första kvadranten. Det är jag som låg på ''dvs'', den framgick inte.

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 10 jun 2018 16:32

Har du ritat upp området? (På första uppgiften kan man kanske tänka sig området "i huvudet" utan att rita, men på exempel 2 skulle jag absolut rita upp området innan jag försöker integera!)

Om vi löser ut y ur x2+y2=1x^2+y^2=1 får vi fram funktionen y=1-x2y= \sqrt{1-x^2}. Vi vet att området vi vill integrera över ligger mellan den kurvan och x-axeln, d v s y = 0. När vi integrerar m a p y är x en konstant, så det blir hyfsat lätt att hitta en primitiv funktion. När vi gjort detta och sätter in först övre gränsen y=1-x2y= \sqrt{1-x^2} och sedan undre gränsen y=0y=0 i den primitiva fuktionen, får vi en funktion som bara beror på x. Denna kan vi  sedan integrera mellan 0 och 1 m a p x.

dajamanté 5139 – Fd. Medlem
Postad: 11 jun 2018 09:03

Ok. Tack Belle Émeraude, nu börjar det att klarna:

Här är mitt film som illustrerar händelseförlop: http://sketchtoy.com/68663090

Är det detta som du menar?

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 11 jun 2018 17:56

Jag tror det, om du menar det som jag skulle ha menat om jag hade lagt upp samma film.

dajamanté 5139 – Fd. Medlem
Postad: 11 jun 2018 20:41

Nu förstår jag inte vad du menar, men jag antar att du gillar min action film :)

Svara
Close