Elkretsar - varför funkar inte min ansättning?
Hej
Jag är nog snart nära världsrekordet i antal teckenfel i en fysikkurs.
Detta är uppgiften:

Jag gör sedan ansättningen/uppställningen:

Men det blir såklart teckenfel. Någon som vill/kan förklara varför? Jag trodde man kunde göra som man vill med riktningar så länge man är konsekvent. Dock känns det konstigt för strömmen mellan U1 och Uut. Dess riktning kommer ju ändra hela svaret så den kan ju inte vara godtycklig.
Är det kanske så att jag alltid kan tänka "inifrån och ut" med KCL och strunta i att definiera riktningar? Upplys mig.
Det är sant. Men grenen från A förekommer ju inte i min uppställning av KCL.
Jag har inte följt dina ekvationer i detalj, men de verkar ju inte slutförda så hur vet du att de innehåller teckenfel?
Detta är bara ansättningen. Har gjort hela lösningen separat.
Jag skulle vilja ha det till (V-U1)/R1 och (U2-U1)/R3 med de strömriktningar du har.
Eller är jag ute och cyklar?

Du har nog rätt. Tydligen så medför strömriktningen ett teckenbyte, och hur man beräknar spänningen ett annat, så det blir samma sak ändå. Min föreläsare sa att det ALLTID blir rätt om man tänker inifrån och ut.
Om man räknar KCL på samma sätt varje gång (alla strömmar in eller ut) så minskar risken att man gör fel, så det finns en poäng med det.
Man måste också hålla koll på strömmarnas riktning och se vilken potentialskillnad som resulterar i den strömmen.
Men jag använde din ansats och räknade på och (efter ett par omtag) fick jag ett svar som stämde med simulering i LTSpice. Det blev en diff-förstärkare med förstärkningen 4ggr om alla motstånd har samma värde.
Du menar med ansatsen där du ändrat ordning? Min ursprungliga kan inte stämma.
Ja, precis!
Snyggt, stort tack!💪😃
