1 svar
41 visningar
Nunube Wonka 29
Postad: 9 maj 22:50

Exciterade atomers färger och periodiska systemet

Hej, jag har haft lite problem med denna fråga: redogör sambandet mellan exciterade atomers färger och periodiska systemet. 

 

Jag har inte förstått sambandet med det periodiska systemet ännu. När en atom exciteras, till exempel genom att den absorberar energi från en ljuskälla, hoppar en elektron från en lägre energinivå till en högre energinivå. När atomen återgår till sitt grundtillstånd (eller en lägre energinivå) avger den energi i form av ljus. Färgen på detta ljus motsvarar den energi som frigörs, vilket är specifikt för den atomens elektronkonfiguration. Hur ska jag koppla detta till periodiska systemet?

Pieter Kuiper 9423
Postad: 9 maj 23:03 Redigerad: 10 maj 00:51
Nunube Wonka skrev:

Hur ska jag koppla detta till periodiska systemet?

Det går inte.

Färg beror på människors ögon. Natrium och neon är i helt olika grupper av det periodiska systemet, men deras atomspektrum har ungefär samma färg.

Det funkar dock vid högre energier, i röntgenområdet, där man har Moseleys lag:
https://en.wikipedia.org/wiki/Moseley's_law 

Svara
Close