Fattar inte hur jag ska rita
Hej, jag fattar inte riktigt var frågan vill att jag ska rita sträcket…
än så länge har jag bara ritat en rätvinklig triangel och satt ut måtten. Det jag förstår minst är andra meningen
tacksam för all hjälp!
Den var ju inte supertydligt formulerad, men så här tolkar jag den lite snabbt.

Ja! Det låter rimligt! Jag tänkte att man skulle rita sträckan parallellt med den kortsate sidan i hörnet där 8 och 10 möts. men då skulle den inte gå mellan några sidor så det var därför jag blev förvirrad. Tack för hjälpen!
Fattar! Jag har två tjejer, en i åttan och en på första året i Natur. En del av deras uppgifter får jag ägna mer tid åt att försöka förstå än att lösa och då har jag själv pluggat matte på universitetsnivå.
Ja, det är många gånger frågor är otydliga. Det är inte så bra, för har man otur så kommer det en flummigt formulerad fråga på ett prov och så kanske man tappar 3-4 poäng bara för att man missuppfattat frågan. men men, man får bara lära sig förstå det. Tack för hjälpen!
Jag tycker det är rimligt att man måste läsa hela uppgiften ordentlig för att lösa en uppgift. Däremot är det inte rimligt att man måste försöka gissa hur författaren tänkt. I en lärobok bör det finnas ett och endast ett sätt tolka en uppgift.
Ja, jag håller med dig. Du har helt och hållet rätt!