Feedback på slide 10: resultat till gymnasiearbete om syn och smak
Hej!
Jag gör ett gymnasiearbete på naturvetenskapsprogrammet och vill gärna få feedback på slide 10 i min presentation. Denna slide handlar om hur jag ska visa resultatet efter mitt smaktest.
Mitt gymnasiearbete handlar om frågan: Kan synen påverka smaken?Jag ska undersöka om färgen på en dryck kan påverka vilken smak människor tror att de känner, även om drycken egentligen har samma smak.
I experimentet får deltagarna smaka på samma neutrala dryck i olika färger: röd, gul, grön och blå. Efter varje prov skriver de vilken smak de tror att drycken har.
På resultat-sliden har jag tänkt visa resultatet så här:
-
Röd: … % bär
-
Gul: … % citrus
-
Grön: … % äpple/päron
-
Blå: … % osäker/annat
Tanken är att jag fyller i procenten efter att jag har gjort experimentet. Jag vill visa resultatet tydligt och enkelt, men ändå på ett vetenskapligt sätt.
Tycker ni att denna slide fungerar bra som resultat-slide? Borde jag ha med ett stapeldiagram också, eller räcker det med procent på detta sätt? Finns det något jag borde ändra för att resultatet ska bli tydligare och mer seriöst?
Tack på förhand!
