4 svar
58 visningar
Esterfalk 18
Postad: 3 feb 11:58

Formelblad på civilingenjörsprogrammet?

Hej jag undrar om det är tillåtet att ta med formelblad under tentor/duggor på civilingejörsprogrammet? Jag har hört att man inte får det på vissa skolor som t.ex. KTH men stämmer det verkligen?

Axiom 997
Postad: 3 feb 12:11

För det mesta får man inte ha varken formelblad eller räknare men det beror verkligen på vilken kurs du läser. Det brukar stå i kursens beskrivning och om inte kan du alltid fråga föreläsaren.

Esterfalk 18
Postad: 3 feb 12:26

Okej tack för svar, men hur ska man memorera alla formler? Är det svårt och många eller går det lätt?

En del formler används så ofta att de nöts in av att göra uppgifter. Andra får man träna in, antingen genom minnestekniker eller genom nötning. Något som är bra att göra innan man nöter är att se till att du förstår härledningen av formeln, och hur den fungerar. Då blir det mycket lättare för formeln att få fäste. :)

Att lära sig formlerna utantill var nog ett av de lättare momenten på utbildningen. 

Svara
Close