3
svar
21
visningar
Frekvenser - ljudvågor

öppen pipa , v ljud= 340 m/s
Utbredningshastighet är 340 m/s
grundtonen
L=lambda/2
f1=v/2L
första överton
L= lambda.
f2=v/L
Andraövertonen
L=(3•lambda)/2
f3=(3•v/L)
hejsan
skulle jag kunna få lite tips för att komma igång med uppgiften ?
I en pipa, öppen i bägge ändar, har vi en halv våglängd vid första resonans.
Våglängden för grundtonen är alltså 2*62 cm= 1,24 m
Vilket ger frekvensen f = v/(lambda) = 340/1,24 =274 Hz för grundtonen
jag får fel svar på den andra övertonen när jag försöker på det ena sättet.

Du snubblar på sista raden,
och med 2L/3 får vi