Fundering om rörelsemängd
Om jag slänger ett sudd på ett bord, är det en kollision mellan jorden och suddet? Betyder det att om jag slänger suddet på ett bord i ett speciellt land på en speciell tid på dygnet (så att kollisionen sker längs samma håll som jorden färdas) att jag kan ge jorden en liten acceleration?
Det får mig att tänka på en fysikfråga som handlade om en vagn med ett segel och en fläkt som stod på vagnen, frågan var om vagnen kunde röra på sig om fläkten var på (och blåste på seglet). Svaret var nej. I mitt sudd-fall, kan inte jag liknas vid fläkten och suddet som luften (fläkten "kastar" luft på seglet; jag kastar ett sudd på jorden) och seglet som jorden? Betyder det att jorden likt vagnen inte kan få en acceleration?
Om fläkten inte stod på vagnen medan den blåste på seglet, skulle vagnen kunna röra på sig, så måste jag likt fläkten inte stå på jorden när jag kastar suddet?!