Fysik 1 kast, hastighet, acceleration och sträckor
Hej!
Jag har en fråga om när man ska räkna på hastigheten ett föremål har när man kastar det, t.ex356.
I 356 så är ju:
t=0,8s
delta s=1,1m
a= antingen 9,82m/s^2 eller -9,2m/s^2
V_0=?
Men V som är sluthastigheten trodde jag var 0. Då har ju bollen landat och rör sig inte mer. Så skulle man då kunna använda formeln V_0=V+at.
Detta stämmer ju inte och jag undrar varför man inte kan tänka så?

Intressant uppgift! Här ska man ta hänsyn till att det finns både en start- och sluthastighet. Om bollen inte hade en starthastighet skulle den inte röra sig uppåt, och om den inte hade en sluthastighet skulle bollen vara kvar i luften.
Jag inser att det här inte stämmer. Starthastigheten behöver inte nödvändigtvis ha ett värde då den kan accelerera från 0m/s.
Starthastigheten v(i) kan beräknas genom följande formel: s=v(i)*t + 1/2 * at^2.
Här är a = konstanten för tyngdacceleration. Den kan vara både positiv och negativt men du måste vara konsekvent med vilken riktning som är positiv. Kommer du vidare?
Såhär löste jag den. Då är det alltså att vid kast så räknar man inte med att den nuddar marken utan man avslutar mätningen precis innan? V blir inte 0 då. Men om något faller utan att kastas upp först så har det V(0)=0. Förutsatt att det inte har fallit innan märningen började
uppgift 357 är nämligen om fall. A fixade jag bra men b var lite svårare eftersom det blir en andragradsfunktion. Man fick använda sig av geogebra och rita upp den. Dock så har jag lite problem med att tolka grafen. Formeln jag använde var S=V(0)×t+(a×t^2)/2 och värdena S=1,2m
a=22m/s^2
V(0)=-1,2m/s
Här blir det lite krångligt vad som ska vara positivt och negativ tycker jag. Samt hur grafen ska tolkas. Kan nån hjälpa mig?
lite svårt att se men svaret som står i facit blir på min graf en negativ tid. Hur funkar det?
