3 svar
96 visningar
coffeshot 429
Postad: 20 sep 11:13

Hitta en isomorfi mellan en av de två möjliga grupperna av ordning 4 och C2xC2

Hej!

Jag sitter med följande uppgift:

"Show that the two distinct groups of order 4 are isomorphic to C4C_4 and C2×C2C_2 \times C_2" (Discrete Mathematics av Biggs uppg 20.6.4)

Boken har inget facit för uppgiften men har en tabell som visar de två distinka grupperna av ordning 4. Här är en av de:

Jag får grupptabellen för den direkta produkten mellan

C2=<x>=1,xC_2 = <x> = \left\{1,x\right\}

C2=<y>=1,yC_2=<y>=\left\{1,y\right\}

till (här har jag tagit hjälp av AI för att mina plottriga anteckningar inte är så läsbara, men jag har dubbelkollat att det är samma som jag skrivit ner).

Jag kanske har tänkt fel för grupptabellen för den direkta produkten. För när jag ska hitta en isomorfi mellan de två grupptabellerna så ser jag att i den andra grupptabellen (för C2×C2C_2 \times C_2) så har alla element ordning 2. Det gäller inte för den första grupptabellen. Måste inte ordningen vara samma för alla gruppelement för att en isomorfi ska finnas?

Micimacko 4136
Postad: 22 sep 10:21

Du ska väl visa att C4 är första tabellen och c2xc2 den andra?

coffeshot 429
Postad: 23 sep 20:13
Micimacko skrev:

Du ska väl visa att C4 är första tabellen och c2xc2 den andra?

Jo, men såvitt jag vet så kan inte två grupper vara isomorfa om alla element i den ena gruppen har en viss ordning kk, men att det inte är sant för den andra gruppen.

Gustor 782
Postad: 24 sep 15:26

Det stämmer. Gruppen G2G_2 är alltså isomorf med C4C_4, men inte med C2×C2C_2\times C_2.

Svara
Close