aeco är nöjd med hjälpen!
aeco 77
Postad: 5 nov 2019

Hjälp med att förstå en uppgift 3

Hej!

 

Jag läser matematik 2b och sitter med en uppgift, varav frågan lyder:

''Anna köper 2 kg äpplen och 3 kg potatis och får för detta betala 40,50 kr. Britta köper 3 kg äpplen och 8 kg potatis och får för detta betala 80,00 kr. Beräkna kilopriset för potatisen.''

 

Jag har kommit såhär långt:

Är jag rätt så långt? Vad är nästa steg?

Dr. G Online 4821
Postad: 5 nov 2019

Beräkna kilopriset för potatisen.

Vad är y som du har räknat ut?

aeco 77
Postad: 5 nov 2019
Dr. G skrev:

Beräkna kilopriset för potatisen.

Vad är y som du har räknat ut?

Antar att det är kilopriset för potatis? Eller?

Dr. G Online 4821
Postad: 5 nov 2019

Ja, precis!

Du är alltså klar, men det rekommenderas att du även beräknar kilopriset för äpplen och kontrollerar att dina värden på x och y löser var och en av dina ekvationer.

aeco 77
Postad: 5 nov 2019
Dr. G skrev:

Ja, precis!

Du är alltså klar, men det rekommenderas att du även beräknar kilopriset för äpplen och kontrollerar att dina värden på x och y löser var och en av dina ekvationer.

Okej, hur gör jag för att räkna ut kilopriset för äpplen? 

Här använder du substitutionsmetoden - du räknar ut att x = 20,25-1,5y från den första ekvationen och byter ut (substituerar) x i den andra ekvationen mot något som är lika mycket, nämligen 20,25-1,5y. Sedan har du beräknat y, d v s kilopriset för potatis (inte bara "potatis", som du har skrivit högst upp).

Om du vill kan du sätta in att y=5,5 kr/kg i valfri av dina ursprungsekvatioer och beräkna x, dv s kilopriset för äpplen (inte bara "äpplen", som du har skrivit), men det är ingenting som ingår i uppgiften du har skrivit.

aeco 77
Postad: 6 nov 2019
Smaragdalena skrev:

Här använder du substitutionsmetoden - du räknar ut att x = 20,25-1,5y från den första ekvationen och byter ut (substituerar) x i den andra ekvationen mot något som är lika mycket, nämligen 20,25-1,5y. Sedan har du beräknat y, d v s kilopriset för potatis (inte bara "potatis", som du har skrivit högst upp).

Om du vill kan du sätta in att y=5,5 kr/kg i valfri av dina ursprungsekvatioer och beräkna x, dv s kilopriset för äpplen (inte bara "äpplen", som du har skrivit), men det är ingenting som ingår i uppgiften du har skrivit.

Tack för svar!

Okej, vad bra. Då vet jag vilket räknesätt jag har använt här! 

Jag tänker att det kan vara bra att räkna ut kilopriset för äpplen också eftersom att fråga b är om svaret jag har kommit fram till är rimligt, och så ska jag kunna motivera varför/varför inte. Men hur skriver jag då på enklast sätt? Typ något i stil med:

y=552x + 3 · 5,5 =40,502x + 16,50 = 40,502x + 16,50 - 16,50 =40,50 - 16,502x2 =242x = 12

Eller? För då har jag ju fått fram att kilopriset för äpplen är 12:-

Och om jag kollar det i den andra ursprungsekvationen fast Britta som handlade för 80:- blir det ju

3 · 12 + 8 · 5,5 =8036 + 44 = 80

Och då stämmer ju allt.

Det ser bra ut, förutom att du har tappat bort ett komma och skrivit y = 55 - det var dyra potatisar! Det är rätt på nästa rad.

aeco 77
Postad: 6 nov 2019
Smaragdalena skrev:

Det ser bra ut, förutom att du har tappat bort ett komma och skrivit y = 55 - det var dyra potatisar! Det är rätt på nästa rad.

Oj ja det var dyrt haha, menade såklart 5,5! Så jag har fått ut allt rätt efter det med äpplena?

Ja, annars hade jag inte skrivit att det ser bra ut.

aeco 77
Postad: 7 nov 2019
Smaragdalena skrev:

Ja, annars hade jag inte skrivit att det ser bra ut.

Tack så mycket för hjälpen! Jättesnällt!

Svara Avbryt
Close