6 svar
18 visningar
KlmJan behöver inte mer hjälp
KlmJan Online 1457
Postad: Idag 19:01

Huggormar och sorkar

Hej! Jag löste följande uppgift men fick fel svar:saken är den att jag inte kan se vad jag gjort för fel i min uträkning så i så fall har jag ställt upp ekvationen fel, fast det finns ju bara ett sätt man kan ställa upp allt på. Jag tror inte jag brutit mot någon loglag heller så hade varit väldigt tacksam om någon kunde kolla på min lösning :)

Yngve Online 42693
Postad: Idag 19:13 Redigerad: Idag 19:15

Hej.

Din uppställning är korrekt, men du slår antagligen in det fel på räknaren.

Visa exakt vad du slår in.

KlmJan Online 1457
Postad: Idag 19:34

Väldigt konstigt. Ursprungligen skrev jag in det som (log(12000/650))/(log(1,03/0.94)) Om jag minns rätt, men hann rensa uträkningen och glömma det innan jag läste ditt svar. Så jag testade igen, men utan parentesen på täljaren  men att nämnaren skulle se den samma ut som jag visade och fick rätt. Sedan testade jag att skriva in det jag skrev där det var parentes även runt täljaren för att återskapa mitt fel, men fock då ungefär 31,9 så ska jag vara ärlig vet jag inte riktigt hur jag fick 3,3 som svar. Med andra ord: När man dividerar logaritmer med varandra saka man inte ha parentes runt logaritmen i täljaren, men däremot i nämnaren?

Yngve Online 42693
Postad: Idag 19:45 Redigerad: Idag 19:46

Rätt svar är cirka 28.5 år.

Jag rekommenderar att du använder parenteser runt både bråk och logaritmer både i täljare och nämnare.

Beroende på vilken räknare du har kan man skriva in det olika, men jag gissar att din räknare vill att du skriver

( log ( 12000 / 650 ) ) / ( log ( 1,03 / 0,93 ) )

===== Ointressant fakta ======

På min räknare slog jag först in 1,93/0,93, logaritmerade sedan det och tryckte "Mem Store"

Sedan slog jag 12000/650, logaritmerade och dividerade resultatet med det "Mem Recall".

(Jag är av den gamla stammen)

KlmJan Online 1457
Postad: Idag 19:48 Redigerad: Idag 19:49

lustigt att jag fick ca 28,5 när jag itne tog parentes runt täljaren, men fick fel  svar när jag skrev in det som du föreslog.

Yngve Online 42693
Postad: Idag 19:56

Du har skrivit 0,94 istället för 0,93 i sista uträkningen.

KlmJan Online 1457
Postad: Idag 20:02

Oj, det såg jag inte ens! Nu blev det samma svar! Tack för hjälpen :)

Svara
Close