2 svar
21 visningar
Minelli 3
Postad: 28 jan 15:20 Redigerad: 28 jan 15:21

hur förklara jämförelsepris

Hur kan man förklara jämförelsepris? Hur kan man förklara att en mindre förpackning med lägre pris kan vara betydligt dyrare än en förpackning som är större men har högre pris än den mindre? T.ex att 1L mjölk blir dyrare på sikt än 1,5L mjölk fast den mindre mängden kostar mindre vid inköp?

Minelli skrev:

Hur kan man förklara jämförelsepris? Hur kan man förklara att en mindre förpackning med lägre pris kan vara betydligt dyrare än en förpackning som är större men har högre pris än den mindre? T.ex att 1L mjölk blir dyrare på sikt än 1,5L mjölk fast den mindre mängden kostar mindre vid inköp?

I ditt fall kan du undersöka vad det kostar att köpa 3 liter mjölk på två olika sätt.

Minelli 3
Postad: 28 jan 15:33

Det kan fungera. Kanske också klargöra att det är viktigt att man kan nyttja även en större mängd mjölk. Hade det handlat om något där man inte kan nyttja "överskott" så hade större mängd varit bortkastat. Tack för ditt enkla men nog bra svar. Jag ska prova förklara det enligt ditt förslag för mitt barn. Tack.

Svara Avbryt
Close