7 svar
229 visningar
Lolo.1 28
Postad: 8 jun 22:46

Hur hade du gjort?

snälla hjälp mig med denna fråga. Att förklara har jag inget problem med men läraren tycker att jag ska förbättra min ritningsförmåga då den har många brister osv därför vill jag veta hur någon som är kunnig hade gjort detta för att säkerställa att man tar med allt i en sådan fråga 

mag1 9965
Postad: 9 jun 08:51

Det blir lättare att diskutera svaret om du börjar med att vis hur långt du kommit. En reaktionsformel är alltid en bra början, så den är bra att börja med, för då ser du vilken/vilka förändringar som behöver ske med reaktanten för att bilda produkten - och kan lättare överblicka vilka reaktioner som behöver ske.

Lolo.1 28
Postad: 9 jun 17:20

Jag har problem med att identifiera föreningen ovan för att påbörja en reaktionsformel. Vet ej vilken förening det är 

mag1 9965
Postad: 9 jun 18:06

Den ena föreningens struktur har du - i din bild.

Den andra, som du skall försöka bilda, är en variant av den i bilden. 

Prova att rita upp produkten utifrån namnet u uppgiften. Ändelsen på namnet anger vilken sorts ämne det är.

Kommet du vidare?

Lolo.1 28
Postad: 9 jun 18:50

Är detta rätt? 

 

Jag har svårt med att rita reaktionsmekanismerna dock 

MaKe 786
Postad: 9 jun 18:59 Redigerad: 9 jun 19:12
Lolo.1 skrev:

Är detta rätt? 

 

Jag har svårt med att rita reaktionsmekanismerna dock 

Nej, det är inte rätt. Det är 7 kolatomer i strukturformeln i uppgiften, men din har 9. I din strukturformel saknas aldehydgruppen.

Har du svårt att rita kemiskta strukturformler, kan du använda något gratis verktyg online, till exempel PubChem Scetcher

Lolo.1 28
Postad: 9 jun 20:03 Redigerad: 9 jun 21:07

Har försökt med den ett tag nu men känner att den är komplicerad och kommer ej fram till något 

 

ingen som kan hjälpa? :(

mag1 9965
Postad: 10 jun 09:10

Du har ritat lite för många kol, som MaKe skrev.

Föreningen som visas i uppgiften är en alkohol. Och namnet på det ämnet som skall bildas slutar med "-al" , vilket är en ändelse du nog känner igen från aldehyder. Så det ämne som bildas är en aldehyd, som dessutom har klor (precis som du börjat rita in i strukturen).

Men, strukturen du ritat är inte riktigt rätt. Prova att först rita ut ämnet i uppgiften, och sedan bredvid rita ut strukturen av det ämne som skall bildas - då blir det enklare för dig att jämföra och se att t.ex. antalet kolatomer.

Har du listat ut namnet för det ämne som visas i uppgiften? Ibland kan det vara till hjälp att jämföra namnen, och sedan rita ut och jämföra strukturerna.

Svara
Close