20 svar
1026 visningar
lamayo behöver inte mer hjälp
lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 10:15 Redigerad: 17 nov 2017 10:28

Hur mycket ska tehandlaren ha för varje sort?

En tehandlare säljer två exklusiva tesorter för 120kr/hg respektive 155kr/hg. En välbeställd kund vill köpa 1,20 kg av en blandning av dessa tesorter för 1700kr. Hur mycket ska tehandlaren ta av varje sort?

Har fastnat i den här uppgiften men har börjat tånkt: 1 sort=120kr/hg 2 sort=155kr/hg och 1kg=10hg,  120hg=1700kr

Affe Jkpg 6630
Postad: 17 nov 2017 11:23

Hur kan du tillämpa:

K: Kostnad
P: Pris per vikt (hekto)
V: Vikt
K=P*V

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 11:56
Affe Jkpg skrev :

Hur kan du tillämpa:

K: Kostnad
P: Pris per vikt (hekto)
V: Vikt
K=P*V

Hur räknar jag ut när det är två olika sorter? 

Bubo 7912
Postad: 17 nov 2017 12:20

Om man köper x hg av den ena sorten, hur mycket köper man av den andra?

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 12:24

Har genom att testa fått fram att 9stycken av sort1 och 4stycken av sort2. Vet ej om det stämmer men finns det något enklare sätt?

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 17 nov 2017 12:53 Redigerad: 17 nov 2017 14:54

Hade precis samma uppgift ha kommit från en Ma2-bok, skulle metoden ha varit att ställa upp ett linjärt ekvationssystem med två obekanta.

Om man köper 9 hg av sort 1 och 4 hg av sort 2 kommer det visserligen att kosta 1700 kr men det blir 13 hg totalt.

Om man köper 120 12 hg av det billigare teet skulle det ha kostat 1440 kr.

1 hg av det dyra teet kostar 155-120 = 35 kr. Man vill att teet sammanlagt skall kosta 260 kr mer än det gör. Om man byter ut 1 hg billigt te mot dyrt kostar det 35 kr extra. Hur många hg skall man byta ut för att det skall bli 260 kr dyrare?

Det var en elak uppgift, om den är rätt avskriven!

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 12:56 Redigerad: 17 nov 2017 14:55
Smaragdalena skrev :

Hade precis samma uppgift ha kommit från en Ma2-bok, skulle metoden ha varit att ställa upp ett linjärt ekvationssystem med två obekanta.

Om man köper 9 hg av sort 1 och 4 hg av sort 2 kommer det visserligen att kosta 1700 kr men det blir 13 hg totalt.

Om man köper 120 12 hg av det billigare teet skulle det ha kostat 1440 kr.

1 hg av det dyra teet kostar 155-120 = 35 kr. Man vill att teet sammanlagt skall kosta 260 kr mer än det gör. Om man byter ut 1 hg billigt te mot dyrt kostar det 35 kr extra. Hur många hg skall man byta ut för att det skall bli 260 kr dyrare?

Det var en elak uppgift, om den är rätt avskriven!

Okej, det är en av instuderingfrågorna till A-prov

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 12:57 Redigerad: 17 nov 2017 14:56
lamayo skrev :
Smaragdalena skrev :

Hade precis samma uppgift ha kommit från en Ma2-bok, skulle metoden ha varit att ställa upp ett linjärt ekvationssystem med två obekanta.

Om man köper 9 hg av sort 1 och 4 hg av sort 2 kommer det visserligen att kosta 1700 kr men det blir 13 hg totalt.

Om man köper 120 12 hg av det billigare teet skulle det ha kostat 1440 kr.

1 hg av det dyra teet kostar 155-120 = 35 kr. Man vill att teet sammanlagt skall kosta 260 kr mer än det gör. Om man byter ut 1 hg billigt te mot dyrt kostar det 35 kr extra. Hur många hg skall man byta ut för att det skall bli 260 kr dyrare?

Det var en elak uppgift, om den är rätt avskriven!

Okej, det är en av instuderingfrågorna till A-prov

Varför vill man att det ska kosta 260kr extra?

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 13:41

Kostar inte 1hg av dyra teet 155kr?

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 17 nov 2017 14:07

Varför vill man att det ska kosta 260kr extra?

.

Kostar inte 1hg av dyra teet 155kr?

För att allt teet skulle kosta 1700 kr. 1700-1440 = 260. Och 155-120 = 35, så 1 hg av det dyrare teet kostar 35 kr mer än 1 hg av det billigare.

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 14:33 Redigerad: 17 nov 2017 14:38
Smaragdalena skrev :

Varför vill man att det ska kosta 260kr extra?

.

Kostar inte 1hg av dyra teet 155kr?

För att allt teet skulle kosta 1700 kr. 1700-1440 = 260. Och 155-120 = 35, så 1 hg av det dyrare teet kostar 35 kr mer än 1 hg av det billigare.

såg

Yngve 42400
Postad: 17 nov 2017 14:38 Redigerad: 17 nov 2017 14:56

Svar: 1440 kr kommer härifrån:

Smaragdalena skrev :

...

Om man köper 120 12 hg av det billigare teet skulle det ha kostat 1440 kr.

... 

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 14:42 Redigerad: 17 nov 2017 14:57
Smaragdalena skrev :

Hade precis samma uppgift ha kommit från en Ma2-bok, skulle metoden ha varit att ställa upp ett linjärt ekvationssystem med två obekanta.

Om man köper 9 hg av sort 1 och 4 hg av sort 2 kommer det visserligen att kosta 1700 kr men det blir 13 hg totalt.

Om man köper 120 12 hg av det billigare teet skulle det ha kostat 1440 kr.

1 hg av det dyra teet kostar 155-120 = 35 kr. Man vill att teet sammanlagt skall kosta 260 kr mer än det gör. Om man byter ut 1 hg billigt te mot dyrt kostar det 35 kr extra. Hur många hg skall man byta ut för att det skall bli 260 kr dyrare?

Det var en elak uppgift, om den är rätt avskriven!

Blir det inte 120*120 om man köper 120hg av billigare teet?

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 14:42 Redigerad: 17 nov 2017 14:58
Yngve skrev :

Svar: 1440 kr kommer härifrån:

Smaragdalena skrev :

...

Om man köper 120 12 hg av det billigare teet skulle det ha kostat 1440 kr.

... 

Blir inte det 120*120?

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 17 nov 2017 14:53

12 hg menar jag förstås, det är det jag har räknat med.

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 14:55
Smaragdalena skrev :

12 hg menar jag förstås, det är det jag har räknat med.

okej, men nu tror jag att jag förstår lite

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 15:01
lamayo skrev :
Smaragdalena skrev :

12 hg menar jag förstås, det är det jag har räknat med.

okej, men nu tror jag att jag förstår lite

Får svaret till 8 av sort2 stämmer det?

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 17 nov 2017 15:11 Redigerad: 17 nov 2017 15:12

4*120 + 8*155 = 1720 - det är lite för dyrt.

Det finns ingen lösning med hela antal hg, du har kommit så nära det går. Det är därför jag tyckte det var en elak uppgift.

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 15:14
Smaragdalena skrev :

4*120 + 8*155 = 1720 - det är lite för dyrt.

Det finns ingen lösning med hela antal hg, du har kommit så nära det går. Det är därför jag tyckte det var en elak uppgift.

okej så man kan använda detta som ett ungefärligt svar?

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 17 nov 2017 15:26

Jag tycker tehandlaren borde ge lite rabatt, när man köper så mycket på en gång.

lamayo 2576
Postad: 17 nov 2017 15:27
Smaragdalena skrev :

Jag tycker tehandlaren borde ge lite rabatt, när man köper så mycket på en gång.

Okej Jag skriver det svaret och tack för all hjälp!

Svara
Close