1 svar
38 visningar
skelop 1
Postad: 5 sep 22:19

Hur räknar man ut 4kg

En ananas väger 1,6 kg och kostar 37kr 

Dom vill då ha 4kg

4x37 blir 148 kr

Judit 256
Postad: 5 sep 22:31

Hej!

Först måste du räkna ut vad 1 kg ananas kostar. Kan du lista ut hur man gör det?

Svara Avbryt
Close