hur startar en reaktion i kärnkraftverk ?
hej ,
jag vet att man använder urankutserna (om innehåller uran -238 och 235) i bränsle härden. men undrar om hur reaktorn startar först?
alltså skjutar man upp en neutron att kärnklyvningen ska börja eller den neutroner som starter kedje reaktion kommer från modertor ( tungtvatten) ?
Mvh!
Du behöver en separat neutronkälla för att starta det hela, ja. Moderatorn kan sakta ner neutronerna från neutronkällan, men ytterligare en komponent behövs alltså.
Neutronkällan är generellt någon kombination av ett alfastrålande material som plutonium och beryllium där den senare avger fria neutroner om den träffas av alfastrålning.
ok, nu förstår jag... tack
men undrar om hur man skjutar ut neutroner i atombomben?
vet att ett sprängämne skjuter upp en underkritiska uran/plutonium kula o träffas av annan underkritiska o då börjar kedje reaktion men undrar om , om neutronen finns i den första underkritiska kulan?
Kärnvapen av den konventionella designen har också neutronkällor.
I samma stund som den kritiska massan slagits samman i bomben rycks strålskölden framför neutronkällan i bomben undan vilket skickar en puls neutronstrålning mot bränslet vilket initierar reaktionen. Detta kräver minsta sagt ganska bra timing. Utan neutronkällan har man bara enen klump bränsle.
nu förstår jag ... tack