8 svar
99 visningar
nikoniko är nöjd med hjälpen
nikoniko 130
Postad: 21 sep 2020 10:13

Immanuel gör en stor månghörning

Hur kommer månghörningen att bli? En "rad", eller en "klump"?? Och hur räknar man ut detta???

 

Tack på förhand!!

emilg 455
Postad: 21 sep 2020 10:21

Vad händer när du klistrar ihop två månghörningar? Hur många hörn hade de tillsammans innan, och efter?

nikoniko 130
Postad: 21 sep 2020 10:26
emilg skrev:

Vad händer när du klistrar ihop två månghörningar? Hur många hörn hade de tillsammans innan, och efter?

Det "försvinner" två hörn, eftersom där månghörningarna sätts ihop blir det två hörn som möts till ett hörn.

emilg 455
Postad: 21 sep 2020 10:29

Precis! Hur många hörn blir det då i den stora månghörningen när allt är ihopklistrat?

nikoniko 130
Postad: 21 sep 2020 16:27
emilg skrev:

Precis! Hur många hörn blir det då i den stora månghörningen när allt är ihopklistrat?

335+336+337=1007

1007*2=2014

2014+2+2=2018

????

joculator 3958 – F.d. Moderator
Postad: 22 sep 2020 08:31 Redigerad: 24 sep 2020 18:56

Nja, börja med en figur. Jag väljer slumpvis at börja med en femhörning. Då har jag 5 hörn.
Sedan räknar jag på resten av femhöningarna men varje femhörning skall vi ta bort 2 hörn av,
dvs 334*(5-2)=334*3=1002.   totalt har jag nu 1002+5=1007
Nu tar jag 336 kvadrater -> 336*(4-2)=336*2=672   vilket ger totalt 1007+672=1679
Till slut trianglarna   337*(3-2)=337     totalt  1679+337=2016

Nu skall du lägga till en månghörning så att totalt antal hörn blir 2019. Vilken månghörning skall du välja?

 

Edit: Det är alltså inte så att man lägger likadana figurer brevid varandra, jag bara räknar dem tillsammans.

nikoniko 130
Postad: 22 sep 2020 12:47
joculator skrev:

Nja, börja med en figur. Jag väljer slumpvis at börja med en femhörning. Då har jag 5 hörn.
Sedan lägger jag till resten av femhöningarna men varje femhörning skall vi ta bort 2 hörn av,
dvs 334*(5-2)=334*3=1002.   totalt har jag nu 1002+5=1007
Nu tar jag 336 kvadrater -> 336*(4-2)=336*2=672   vilket ger totalt 1007+672=1679
Till slut trianglarna   337*(3-2)=337     totalt  1679+337=2016

Nu skall du lägga till en månghörning så att totalt antal hörn blir 2019. Vilken månghörning skall du välja?

En pentagon eftersom 5-2=3 och 2016+3=2019???

emilg 455
Postad: 22 sep 2020 21:07

Japp.

nikoniko 130
Postad: 22 sep 2020 22:31
emilg skrev:

Japp.

Tack :D

Svara Avbryt
Close