1
svar
67
visningar
Interferens
Jag tänker såhär:
Kalla nodlinje 1 för N1.
BN1 = roten ur(AN1^2+Ab^2) = 4,009102 m
s = 4,009102-4,0 =0,009102 m
s = (p+1/2)•våglängd
P = 0 eftersom det är första nodlinjen
våglängd = 0,018204 m
S2 = BQ-AB (Där BQ = rotenur(AQ^2+AB^2)
S2 = p • våglängd
p=1 efter det är första maximi
löser man ut AQ får man AQ = 0.38205m
svaret ska bli 0.65m
och de använder sig av att nodlinjen har p =6 och maximi har p=5. Det fattar inte jag riktigt
Hej!
Om du tittar på en bild över ett typiskt nodmönster från två vågkällor så ser du att du kommer inte att stöta på första nodlinjen vid Q om du förflyttar dig som uppgifttexten beskriver, utan "sista" nodlinjen vid Q.
Förstår du hur jag tänker?