Jag förstår inte en mening i boken doktor glas
Hej jag läser boken doktor glas och jag förstår inte vad denna mening betyder skulle ni kunna förklara den till mig
"...ett handlingssätt som jag tänker att mängden av moraliskt tänkande människoe skulle gilla, utom juristerna, och som inför en en fransk eller amerikans jury skulle inbringa mig ett eklatantfrikännande med applåd av publiken..."
Han argumenterar för att mordet på pastor Gregorius kan ursäktas och att många med god uppfattning om vad som är rätt och fel skulle tycka likadant, fast det är emot lagen. I länder med juryförfarande skulle detta visa sig i ett mycket enhälligt (tydligt) frikännande, och att allmänheten skulle instämma.
Om en jury beslutar kan just moraliska (vad som är rätt och fel) bedömningar blandas med och övertrumfa de juridiska.
hansa skrev:Han argumenterar för att mordet på pastor Gregorius kan ursäktas och att många med god uppfattning om vad som är rätt och fel skulle tycka likadant, fast det är emot lagen. I länder med juryförfarande skulle detta visa sig i ett mycket enhälligt (tydligt) frikännande, och att allmänheten skulle instämma.
Om en jury beslutar kan just moraliska (vad som är rätt och fel) bedömningar blandas med och övertrumfa de juridiska.
hej är du känd jag tror jag har sett dig någon stans