7 svar
39 visningar
anonym17 är nöjd med hjälpen
anonym17 166
Postad: 1 dec 2021 08:18

kg/pris

om ett äpple kostar 16,90 kr/kg hur räknar jag ut hur mycket 0,7 kg äpplen kostar?

Silverrygg 243 – Live-hjälpare
Postad: 1 dec 2021 08:21

Hur räknar du ut vad 1kg kostar om du har pris / kg?

anonym17 166
Postad: 1 dec 2021 08:23

det är ju 16,9

Silverrygg 243 – Live-hjälpare
Postad: 1 dec 2021 08:25

Precis...om du har ett pris per kilo och multiplicerar det med vikten (kilo) så får du priset för den vikten....är du med?

anonym17 166
Postad: 1 dec 2021 08:26

16,9 * 0,7 = 11,83

Silverrygg 243 – Live-hjälpare
Postad: 1 dec 2021 08:26

precis. Är du med nu? Vad kostar 2,4kg?

anonym17 166
Postad: 1 dec 2021 08:32

16,9 * 2,4 = 40,56kr

Silverrygg 243 – Live-hjälpare
Postad: 1 dec 2021 08:42

perfekt!

Svara Avbryt
Close