Är det hela uppgiften?
Med givet avstånd AB så beror källornas relativa fas på hur snabbt anordningen svänger, så positionen av nodlinjerna beror då på svängningsfrekvensen.
Information om vågornas utbredningshastighet saknas, likaså avståndet AB.
Den enda informationen som fås. Vet du hurbjsg kan tänka?
Jag tror det räcker att veta att våglängden är 4cm.
På en nodlinje får vi destruktiv interferens, vad gäller då för skillnaden i gångväg?
Tänk på att A och B inte svänger samtidigt (i fas).
Jag har fått reda på att det tydligen blir exakt motsatt, dvs. noder uppstår där maximum från den ena möter minimum för den andra, något som bidrar till att centrala (dvs där delta s = 0) istället blir centralmin. Problemet är att jag inte förstår varför det blir så.
Det beror på A och B sitter på en stång som med en axel i O.

När A går nedåt så går B uppåt, så samtidigt som man får an vågdal i A får man en vågtopp i B.
Ok, men hur leder det till att "dem byter plats"? Dvs. alla vågdalar och vågtoppar byter plats och centralmax blir istället centralmin med nodlinje i mitten.
Om A och B skulle röra sig i takt så stämmer de "vanliga" formlerna för interferens, som så här:

Två vågor som är i fas (eller i takt) rör sig från höger till vänster. Skillnaden i väg mellan den blå och svarta är en våglängd och vågorna förstärker varandra.
Men i vårt fall ser det ut så här:

Blev det lite klarare?
Tusen tack!
