Klurig uppgift kring vridmoment
Lådan är ett rätblock och fylld med träull. Den väger 120 kg. Oskar vill välta lådan. Den kommer inte att glida så det är bara att trycka på lådans sida så välter den Hur stor är den minsta kraft som krävs för detta?

tänker jag rätt? Får man ”flytta momentarmen” (se rosa och grön) om dess ” centrum” fortfarande är det högra hörnet? Dvs, om momentPUNKTEN fortfarande är densamma?
Varje kraft har var sin egen momentarmen så det finns inget som flyttas. Momentarmen är det rätvinkliga avståndet från kraften till den punkt man valt att använda som momentpunkt. Om man ska räkna på momentet kring en given punkt är det då viktigt att man hela tiden kollar runt den punkten man valt, men det tror jag du också förstår är självklart.
För extra förståelse i uppgiften: Kan du motivera varför du väljer just momentpunkten i det nedre högra hörnet? Varför inte exempelvis lådans tyngdpunkt?
Okej så om jag förstår dig rätt så har jag inte "flyttat" momentarmen utan så länge den befinner sig runt sin vridningsaxeln så går det bra att göra som jag gör? Förutsatt att kraften är vinkelrät mot momentarmen.
Svar på din fråga: Jag är lite osäker men tänker att om jag valde momentpunkten i lådans tyngdpunkt skulle denna kraft "försvinna" eftersom man inte räknar på krafter i momentpunkten. Det gör det hela betydligt svårare, om inte omöjligt, att analysera frågan. Tänker jag rätt?
Juste, det vertikala avståndet är 1,5 m.
Anonym_15 skrev:Okej så om jag förstår dig rätt så har jag inte "flyttat" momentarmen utan så länge den befinner sig runt sin vridningsaxeln så går det bra att göra som jag gör? Förutsatt att kraften är vinkelrät mot momentarmen.
Jag tror inte jag förstår vad du menar med flytta. Tänk på att momentarmen är det rätvinkliga avståndet från kraftens verkningslinje till momentpunkten. Du kan alltså förlänga krafterna så mycket du behöver för att se var det kortaste avståndet hamnar.
Svar på din fråga: Jag är lite osäker men tänker att om jag valde momentpunkten i lådans tyngdpunkt skulle denna kraft "försvinna" eftersom man inte räknar på krafter i momentpunkten. Det gör det hela betydligt svårare, om inte omöjligt, att analysera frågan. Tänker jag rätt?
Det är delvis rätt ja. I högra hörnet finns det också friktionskrafter vi inte vill ha med i beräkningarna för momentet. Dessa försvinner när vi sätter momentpunkten där.