Kretslära
Hej!
jag skulle behöva lite hjälp med denna fråga. Jag har beräknat X korrekt, men i facit står det att man inte kan bestämma Y om man inte vet spänningen på batteriet. Varför det? Är inte Y = 0.50 A?


Det är inte lätt att veta vad du frågar om, eftersom det är två olika bilder.
I den övre bilden kan du inte beräkna X, som jag gissar är resistansen. Strömmen har du, men inte spänningen Y.
I den nedre (som är lite annorlunda ritad) visar voltmetern 0,5V, så det är spänningen över resistorn. Nu kan du beräkna resistansen. 0,5V är också polspänningen på batteriet.
Frågan var att jag skulle bestämma X och Y utifrån de båda bilderna.
Spänningen Y=0,5V är ju given i den andra bilden, så den behöver du inte beräkna.
Resistansen X kan du beräkna med ohms lag: U=RI. Du har spänningen Y=0,5V och strömmen 1,5A.
Kan du visa en enda bild som visar frågan och båda bilderna?
0,5 A är inte samma sak som 0,5 V.
OK, så det kluriga i uppgiften är alltså inkopplingen av voltmetern, antingen före eller efter amperemetern.
Amperemetern mäter ström och påverkar inte kretsen alls. (Det gäller bara en ideal amperemeter med en inre resistans om noll ohm. Sådana finns förstås inte, men i Fysik1 och om inget annat sägs kan vi utgå ifrån att den inte påverkar något.)
Tar vi bort den så har du alltså följande kretsar.
Var det svar på din fråga?

Jag tror fortfarande inte att jag hänger med. I bild 2 kan man beräkna att resistorn X har resistansen 1/ ohm. detta stämmer även med facit. Det jag sedan tycker är rimligt att göra är att man med hjälp av strömmen i bild 1 och resistansen som man beräknat, beräknar spänningen. Och eftersom det är parallellkoppling, borde väl Y ha samma spänning?
Javisst! Men båda bilderna är samma koppling. Visst kan du använda spänningen i bild 2 för att beräkna resistansen. När du sedan beräknar spänningen i bild 1 så gör du samma sak baklänges. Du får ingen ny information, eftersom du redan visste spänningen (och därmed kunde beräkna resistansen).
Jag tror att min hjärna har stängt av en aning, men jag förstår fortfarande inte varför Y inte är 1,5 V. Om det är samma koppling så borde den väl vara det?
Var får du 1,5 ifrån?
Vi vet att X=1/3 ohm från bild 1
Bild:
I=1,5 A
R = 1/3 ohm
ohms lag ger: U = Y=R x I = 1/3 x 1,5 V = 0,5 V
Obs: Skrev fel, menade 0,5 V
