2 svar
2396 visningar
emmaaalal 2
Postad: 17 maj 2019 13:59 Redigerad: 17 maj 2019 16:10

Laboration- elektricitet & magnetism

Hej, bifogar labbinstruktionerna nedan. 

-Som utgångspunkt har din lärare en spänningskälla. En krets skapas där en ledare spänns upp i nord-sydlig riktning. Under ledaren placeras en kompassnål vars utslag ska observeras när spänningen slås på. Med amperemetern mäts strömmen i kretsen.

-I nästa steg slår läraren på spänningen in kretsen. Vad händer med kompassnålen och varför? Kontrollera riktningen! Hur många grader vrider sig kompassnålen?

-Rita en figur över de intressanta magnetfälten och beräkna den komposant från jordens magnetfält som påverkar kompassnålen.

 

Vinkeln blir 55 grader, I=2,89 A och avståndet mellan kompassnålen och ledaren är 3,5 cm. Jag har med hjälp av formeln B=k*I/a och fått svaret till cirka 16,5*10-6 T. Gissar då att det är flödestätheten för den nord-östliga komposanten jag fått fram. Men nu när jag vill få fram den nordliga komposanten, är det då så "enkelt" att cos55= nordliga komposanten/16,5*10-6 som isf blir cirka 9,46*10-6 T?

Vet inte ifall jag tänkt helt fel och använt mig av fel trigonometriformel. Och är den nordliga komposanten samma som den komposant från jordens magnetfält som man eftersöker? 

 

Tack på förhand! 

Smaragdalena 78892 – Avstängd
Postad: 17 maj 2019 16:07

Välkommen till Pluggakuten!

Tog bort dina versaler i rubriken - det står i Pluggakutens regler (och i rutan där du skriver in din rubrik) att man skall undvika att skriva med endast stora bokstäver. /moderator

Standardfråga 1a: Har du ritat?

emmaaalal 2
Postad: 17 maj 2019 17:25

Har lyckats lösa den på egen hand! Tack 

Svara
Close