Läsa linjär algebra som fristående kurs?
Hej!
Halva sommaren har passerat och gymnasiet har jag också avklarat, konstigt nog har jag aldrig varit inne här så mycket som jag är just nu, trots att jag jobbar heltid och tävlar. Kanske är det suget efter att börja plugga igen :p
Kom dessvärre inte in på läkarprogrammet men är sugen på att börja läsa linjär algebra lite för skojs skull, pratade med en syv som berättade att det fanns ett flertal platser kvar.
Hur lång tid tar det att tenta av kursen och hur tung är den? Antar att några styckna här iaf har läst den, då den är gemensam för alla civilingenjörsutbildningar
Det beror helt på utbildning och lärosäte. Vår tog 8 veckor 40% plugg vilket väl borde motsvara 3,2 veckor 100%. 💪🙌
Jag har nog läst runt 7,5 hp linjär algebra vilket motsvarar ca 5 veckors studier på heltid. Jag tyckte personligen att den var ganska tung i betydelsen att det var ett ganska nytt område som vi inte hade tagit upp alls på gymnasiet (till skillnad från bl.a. envariabelanalys, dvs derivator, integraler och sånt).