5 svar
27 visningar
barnmorska 16
Postad: 22 sep 22:59

Linjära ekvationssystem

Olle köpte 3kg potatis och 2kg äpplen i en matbutik och fick betala 39,10kr. I samma butik köpte Fia 7kg äpplen och 4kg potatis för 94,60kr. 

Vad kostade potatisen och äpplena per kg?

Ekvation ett    3x +2y = 39,10

Ekvation två    7y + 4x = 94,60

 

Så löste jag ekvationen men tappade bort mig.

2y = 39,10 - 3x        2y delat på 2y tar ut varandra, 39,10/2 = 19,55 och 3/2 = 1,5x

7 gånger 19,55 - 1,5 + 4x = 94,60       7gånger 19,55 = 136,85    7gånger 1,5x = 10,5x

136,85 - 10,5x +4x = 94,60     10,5x - 4x = 6,5x

136,85 - 6,5x = 94,60         6,5x = 136,58 - 94,60     136,58 - 94,60 = 42,25 

42,25/6,5 = 6,5  

alltså 1kg potatis kostar 6,5kr, stämmer det?

barnmorska 16
Postad: 22 sep 23:18 Redigerad: 22 sep 23:27

4x = 94,60 - 7y    94,60/4 = 23,65     7y/4 = 1,75y

3x gånger 23,95 - 1,75y + 2y = 39,10     3x gånger 23,95 = 70,95   3gånger 1,75y = 5,25y

70,95 - 5,25y + 2y = 39,10       5,25y -2y = 3,25y

70,95 - 3,25y = 39,10

3,25y = 70,95 - 39,10       70,95 - 39,10 = 31,85

3,25y/3 tar ut varandra       31,85/3 = 9,8

 Alltså 1 kg äpplen kostar 9,8kr, stämmer det?

Laguna Online 21064
Postad: 22 sep 23:40

Du kan kolla genom att sätta in dina x och y i ekvationerna.

barnmorska 16
Postad: 22 sep 23:43

Hur menar du? jag tror inte att jag har gjort det förut.

Laguna Online 21064
Postad: 22 sep 23:45

Vad blir 3*6,5 + 2*9,8?

barnmorska 16
Postad: 23 sep 00:01

Jaha nu förstår jag. 

Jag gjorde såhär 6,5 gånger 3 = 19,5 plus 9,8gånger 2 = 39,1 kr vilket Olle betalade

9,8 gånger 7 = 68,6 plus 6,5 gånger 4 = 94,6 vilket Fia betalade.

Svara Avbryt
Close