lösningar och färger
vi har kombinerat kopparsulfat och zink och färgen har ändrats några gånger från blå till mörk grönt, till svart och sedan orange-brunt. Så min fråga är varför ändrar den färg? :)
Vad har kopparjoner för färg? Vad har metallisk koppar för färg?
Vad har zinkjoner för färg? Vad har metalliskt zink för färg?
Vad hade ni för ämnen från början? Vad hade ni för ämnen efter reaktionen?
Vad blir det för färgnyanser om man blandar blått och orange-brunt i olika proportioner?
vi hällde först kopparsulfatlösning i bägaren då var färgen blå sedan värmde vi upp lösningen till cirka 50 Celsius grader (fortfarande blå färg) och sedan till satt vi zink pulver, och när vi väl tillsatt zink då började färgen ändras i den ordningen jag skrev. efter att vi hade filtrerat lösningen tillsatt vi saltsyra och upphettade lösningen, varför gjorde vi det? sedan tvättade vi fällningen som vi hade fått med t-röd, varför och vad har T-röd för effekt?
Ta det lugnt och svara på de frågor du får, jag försöker hjälpa dig att komma fram till svaret på frågan!
kopparjoner har en blå färg, metallisk koppar har en rödaktig färg
zinkjoner och metalliskt zink vet jag inte
i början hade vi kopparsulfatlösning och zink, efter reaktionen och filtreringen hade vi koppar
det vore bli mörkgrönt/brunt
Zinkjoner är färglösa, och zink är typiskt metallfärgat.
När ni tillsatte zink, bildades det metallisk koppar (orangeaktig, ogenomskinlig) medan det fortfarande fanns kvar kopparjoner (blå, genomskinliga). Om man blandar blått och orange blir det gråaktigt, kanske t o m svart. Prova med vattenförg eller kritor eller något! Så småningom tar den blåa färgen (kopparjonerna) slut, och det finns bara kvara kopparmetall och zinkmetall. Saltsyra reagerar med den kvarblivna zinken som blirzinkjoner, men kopparn är för ädel för att reagera med saltsyra. Till slut vill ni ha kopparn så ren som möjligt, och etanol (T-röd) torkar snabbare än vatten.