4 svar
335 visningar
Vats behöver inte mer hjälp
Vats 36
Postad: 2 apr 10:01

Mafy 2009 uppgift 18 - Kosmiska bakgrundsstrålningens våglängd

Hej, jag har löst denna uppgift men jag undrar om det finns ett annat sätt att lösa uppgiften utan Wiens förskjutningskonstant. Eller är det tänkt att man ska kunna denna konstant utantill, eftersom den inte finns i listan av konstanter.

Uppgiften:

Formel från Wikipedia:

Lösningen blir lätt att komma fram till med denna formel och konstant, man kan approximera att konstanten delat på temperaturen blir 103 m vilket blir 1mm vilket är rätt svar enligt facit. Frågan är då åter igen om jag behöver memorera denna konstant eller om det finns ett annat sätt.

Tack på förhand!

Pieter Kuiper 9458 – Avstängd
Postad: 2 apr 10:08 Redigerad: 2 apr 10:09

Det räcker med att känna till Wiens förskjutningslag om man dessutom vet att till exempel synligt ljus har en våglängd på kring 0,5 mikrometer och att solen har en temperatur på typ 6000 kelvin. Eller att kroppar på 300 kelvin strålar i det infraröda på typ 10 mikrometer.

Vats 36
Postad: 2 apr 10:19

Ok, men då kanske det "enklaste" i meningen "minst information att memorera" att lära sig formeln och konstanten i bilden. Tack för hjälpen.

Eller man memorerar att mikrovågsbakgrunden är 3 kelvin och att det är millimeterstrålning.

Vats 36
Postad: 2 apr 10:32

Ja kan man också göra.

Svara
Close