6 svar
71 visningar
maratikmatorkin 378
Postad: 14 jan 18:54

Mätvärden och osäkerhet. Hur räknar man ut osäkerheten?

Hej.

 

Under lektionsanteckningarna mätte vi en grej (minns ej vad det hette men den gick upp och ned; harmonisk svängning) och förstår fortfarande inte var man får osäkerheten ifrån.

T ex så har vi i boken Tmin=12,42 Tmax=12,70. Tmedel är 12,54. Borde inte osäkerheten vara 0,2?

 

Det vi gjorde på lektionen.

 

Mvh

Man kollar sin mest osäkra datapunkt. För dig är det någon av värdena med två decimaler. Om en datapunkt har värdet 1,331,33 så kan det ligga mellan 1,325-1,3351,325-1,335 vilket är ett intervall med bredd 0,010,01. Alltså blir osäkerheten ±0,01\pm 0,01.

thedifference 583
Postad: 14 jan 19:44 Redigerad: 14 jan 19:48
maratmatorkin skrev:

T ex så har vi i boken Tmin=12,42 Tmax=12,70. Tmedel är 12,54. Borde inte osäkerheten vara 0,2?

Jag är inte säker på varför du drar in min och max, men det är möjligt att du kan ha nytta av något jag fick lära mig i samband med osäkerhet. Tänk dig att du gör 1000 mätningar. Då kommer min och max skilja sig ännu mer, men det är ju absolut inte vettigt att vi skulle bli mer osäkra av att ha fler mätvärden, eller hur? =)

Och i det sammanhanget rekommederades standardavvikelse som mått på osäkerhet.

Laguna Online 31934
Postad: 14 jan 21:59

Vi blir kanske inte mer osäkra, men vår uppskattning av osäkerheten kan växa när vi får fler datapunkter.

hansa 177
Postad: 15 jan 13:16

Inom metrologin (läran om mätningar) är detta ett betydelsefullt område.

Om en mätning kan anses bero på flera faktorer (centrala gränsvärdessatsen) antar

man normalfördelning och beräknar standardavvikelse (ibland med Students t-fördelning)

och sen, även det enligt standard, sätter man osäkerheten till två standardavvikelser.

.

maratikmatorkin 378
Postad: 16 jan 05:52 Redigerad: 16 jan 05:53

Hej.

 

ni talar om standardavvikelse och det är ju ett område jag gick igenom i Ma2c. Men, det är inte det man talar om varken under föreläsning eller i boken. Tror det ska vara så straight forward som medelvärde och något med differens och sedan avrundning till ett antal värdesiffror. 

Potatohead, kan du visa matematiken bakom din uträkning? Jag ser det inte även om jag försöker gissa vad du gör.

 

och som svar på en annan fråga. Min och Max var ett viktigt delmoment som universitetsadjunkten visade på tavlan och det man utgår ifrån för beräkning av osäkerheten.

Vi tar 1,33. Det är ett tal bestämt upp till andra decimalen. Den tredje decimalen kan ligga mellan en nedre gräns 5 (1,325) och en övre gräns 5 (1,335) utan att vi gjort något fel. Om vi hade velat säga att vi har exakt 1,33 så måste vi skriva 1,330. 

Detta var för övrigt en big deal för mig första året på gymnasiet när min kemilärare skällde ut mig för att tro att 1,5 = 1,50000, så är det VERKLIGEN inte..😓 Skillnaden ligger inte i storleken utan hur exakt datapunkten är. För experimentell fysik och kemi är det väldigt viktigt. 

Svara
Close