6 svar
393 visningar
MrPotatohead behöver inte mer hjälp
MrPotatohead 8003 – Moderator
Postad: 5 maj 11:26 Redigerad: 5 maj 11:27

Mekanik 2 - roterande system

Hej

Har denna uppgift: 

Jag skulle gärna vilja veta både hur man börjar med att beskriva B:s position med koordinater i A och sedan deriverar sig fram. Mitt försök att derivera

x=(R-ut)cos(ωt)x=(R-ut)\cos (\omega t)

y=(R-ut)sin(ωt)y=(R-ut)\sin (\omega t)

där xx och yy är i A:s system med origo i mitten av karusellen gick inte så bra. 


En annan metod är att jag vill kunna skriva ut standardformlerna för relativ hastighet och acceleration mellan två system och bara successivt identifiera term för term. Det är typ denna formeln för hastighet jag syftar på då: 

r˙B=r˙rel+ω×rrel+r˙A\dot{\vec{r}}_B = \dot{\vec{r}}_{rel}+\vec{\omega} \times \vec{r}_{rel} + \dot{\vec{r}}_A.

Men det är något som inte klickar för mig angående detta. Jag kan ha tolkat allt fel med indexeringen. 

PATENTERAMERA 7132
Postad: 5 maj 16:14


Tillägg: 5 maj 2025 16:17

Korrigerad.

MrPotatohead 8003 – Moderator
Postad: 5 maj 16:43 Redigerad: 5 maj 16:48

Efter samtal med föreläsaren idag verkar det som att jag inte tog faktumet att vi söker rörelsen i ett inertialsystem tillräckligt seriöst, samt att jag inte läste uppgiften särskilt noga. 

Jag ska försöka sätta mig in i din lösning PANTENTERAMERA. Jag återkommer. Tack för hjälpen. 

I facit blir den extra termen ωr\omega r i x-led, spelar det någon roll? Han började rörelsen i cirkelns botten så jag antar att det beror på hur man definierat systemet. 

MrPotatohead 8003 – Moderator
Postad: 6 maj 12:14 Redigerad: 6 maj 12:14

Detta är "facit".

PATENTERAMERA 7132
Postad: 6 maj 12:14

Ja, de har ju inte angett något specifikt koordinatsystem så det får man införa själv. Det finns många alternativ.

Okej, stort tack. Du har bra koll du. Förra året var det tydligen inte många alls som klarade denna uppgift på tentan i mekanik 2. 

Svara
Close