Mer om formler, kokpunkt
Hej, jag har problem med denna uppgiften (a)
Tänker att det bara är att använda formlen dvs t-100/-3,8 så 90-100/-3,8 men det är =ca 116,315 vilket är helt fel enligt facit :')
Svaret ska vara 2,6 km
SUKI09 skrev:Hej, jag har problem med denna uppgiften (a)
Tänker att det bara är att använda formlen dvs t-100/-3,8 så 90-100/-3,8 men det är =ca 116,315 vilket är helt fel enligt facit :')
Boken säger:
Det du skrivit (markerat med fetstil) och räknat ut är:
Ser du var det blev fel?
Visa spoiler
Givet vad du skrivit har du räknat rätt, men det var inte formeln i boken. Var rädd om parenteserna och tänk på att multiplikation/division går före addition/subtraktion. Uttryck i en täljare/nämnare står automatiskt inom parentes.
Och på nyare miniräknare är det också möjligt att skriva i bråkform
Visa spoiler

Japp, ser det nu, tack så mycket!
SUKI09 skrev:Japp, ser det nu, tack så mycket!
NP! Det är därför vi är här. Lätt att missa, bra att lära sig. (Sedan är jag nyfiken på b-uppgiften, men av en orsak som definitivt är överkurs. Vill du veta, så fråga. Annars lös den precis som du säkert tänkt. Det blir rätt!)