0 svar
632 visningar
Aysa 1450 – Avstängd
Postad: 2 dec 2017 15:42 Redigerad: 2 dec 2017 15:54

mycket svårt- utbuds o efterfrågans kurvan

kan du svara på frågorna nedanför med hjälp av bild jag kunde inte tolka de

tacksam för hjälp

Jordgubbsförsäljarna har beslutat sig för att sälja alla sina jordgubbar för 25 kr/l.

Hur stort blir då utbudet av jordgubbar, dvs. hur många liter jordgubbar erbjuds till försäljning?
Hur stor blir efterfrågan om priset sätts till 25 kr/l, dvs. hur många liter är kunderna beredda att köpa?
Vad kommer nu troligen försäljarna att göra?
Vad kommer kunderna att göra i respons till vad försäljarna gör i uppgift c?
Vad är jämviktspriset?
 

Tråd flyttad från Övriga diskussioner till Ekonomi > Grundskola. /Teraeagle, moderator

Svara Avbryt
Close