7 svar
66 visningar
Abcd1000 431
Postad: 1 jan 19:15

Omvandling

Hej! 

Skulle någon kunna vara snäll och kolla igen dessa tre omvandlingar som jag gjort. Tycker ni att detta är bra eller hoppar jag över för många steg? 

Abcd1000 skrev:

Hej! 

Skulle någon kunna vara snäll och kolla igen dessa tre omvandlingar som jag gjort. Tycker ni att detta är bra eller hoppar jag över för många steg? 

Det ser bra ut, men jag vet ju inte riktigt vad uppgiften går ut på.

Några kommentarer:

Först och främst: Nu sitter jag vid datorn och kan lätt rotera din bild så den är läsbar. På mobilen är det inte lika lätt. Då kanske jag inte ens orkar läsa. Det är enklast för oss om du gör det direkt när du skriver frågan.

Uppgift (a): Du har skrivit 10-6 joule, alltså µJ. Det skall det förstås inte vara. Det står också 43,2 * 106 Ws. Varför inte grundpotensform: 4,32*107 Ws istället?

Uppgift (c): Jag hade svarat 1,8 MWh istället för 1800 kWh. Notera även att watt är stort W.

Abcd1000 431
Postad: 1 jan 19:36

Hör kommer uppgiften: 

Abcd1000 431
Postad: 1 jan 19:39

såg det bra ut i övrigt?

sictransit Online 3120 – Livehjälpare
Postad: 1 jan 19:58 Redigerad: 1 jan 19:59

Ja, förutom det jag skrev har jag inga synpunkter.

Jag vet inte vad din lärare har för åsikt, men jag hade nog börjat med att skriva ned de samband jag tänker använda för alla tre uppgifterna. Sedan hade jag bara räknat respektive uppgift utan några steg alls. 

E=Pt1 W=1 J/s 1 Wh=3600 J1,2 kW×1500 h=1,8 MWh1,8 MWh=6,48 GJ

Att jag klarar av att hantera prefixomvandlingar är kanske inte det uppgiften handlar om? Eller så är det precis det du skall visa och då är ju dina steg utmärkta.

(Sedan står det förstås att du skall svara i Wh och J, så då kanske är det är en tiopotens som gäller istället för ett kilo- eller megaprefix?)

Abcd1000 431
Postad: 1 jan 20:06 Redigerad: 1 jan 20:07

Alltså min lärare har också löst uppgiften med han har gjort såhär: 

 

Jag förstår hur du tänker kring tiopotenser och så, men facit har också svarat med prefix. 

Nu, efter du sett hur min lärare tänker, tror du mitt funkar? Det är ju dock lite olika metoder vi använt?!

Din lösning borde fungera bra. Jag ser din lärare valt samma kortfattade variant som jag, även om det borde ha varit ett ungefär lika med på ett par ställen. 

Abcd1000 431
Postad: 1 jan 22:37

Tack för hjälpen! Uppskattas verkligen! 

Svara
Close