Oxidation av organiska ämnen
Hur kan detta förklaras enklare?
framför allt fullständig oxidation förstår jag inte. När sker fullständig oxidation? Vad är skillnaden på biologisk oxidation, biologisk reduktion och fullständig reduktion? När sker dessa?
Är metan och de två syremolekylerna ett exempel? Eller är det alltid så vid fullständig oxidation?
Och kan en molekyl alltså ge bort och ta emot hela atomer, inte bara elektroner?
Fullständig oxidation innebär att atomen ifråga har bildat föreningar där alla dess elektroner "stulits" av (oftast) syre. Kolet i exemplet går från att som metan ha bindningar med väte till att ha bindningar till syre i koldioxid. Fullständigt betyder att alla kolets bindningars elektroner "stulits" av (i det här fallet) syre. OM man tänker sig ett mellanled där bara en del av bindningarna går till syre (tex kolmonoxid) skulle det vara ett exempel på ofullständig oxidation.
Att man pratar om biologisk oxidation betyder att det är reaktioner som sker i kroppen (bryta med socker) istf. att det brinner.
tack för bra svar!
måste det vara en metanmolekyl och två syremolekyler som på bilden eller kan det vara andra molekyler? Tänker att det kanske inte finns så många kombinationer där det inte blir elektroner över eller inte räcker till?
Generellt så oxideras kolen av syre till koldioxid och vätena oxideras av syre till vatten. Så det kan vara vilket kolväte som helst.
När oxidationen sker i kroppen och ämnet inte bara innehåller kol o väte är det mer komplicerat. Tex kan kroppen låta bli att oxidera svavel till svaveldioxid (som är giftigt) för att den har nytta av svavlet i ngn annan reaktion.
Hela glykolysen, citronsyracykeln och andingskedjan tjänar till att på fiffiga sätt oxidera kolen och väten i glukos och ta till vara så mkt som möjligt av energin.
Okej, måste det alltså vara ett kolväte för att det ska kunna bli fullständig oxidation?
Om vi talar biologisk fullständig oxidation ska det vara ett kolväte el kolhydrat (kolväte med syre) somkroppen kan bryta ned. Inte alla kankroppen bryta med. Människor kaninte bryta ned plast (kolväte) men en del bakterier kan det. Men glukos (en kolhydrat) klarar de flesta organismer av att bryta ned. Om det finns syre blir det fullständigt. Om det inte finns syre (jäsning utan luft) blir den ofullständig med tex etanol som resultat.
Om det är förbränning (icke-biologisa oxidation) brukar det räcka med att brassa på med syre för att få en fullständig oxidation.
Det är lite svårt att ge generella regler