PM text svenska 3
Hej! Kan någon snälla rätta min PM, det med rött ska inte ändras, tack i föhand!

Något som jag kritiserats för av min svenskalärare när det gäller PM är att jag börjat varje utredande stycke på samma sätt. Du skriver "I artikeln" eller "I krönikan" på alla tre, man vill hellre ha en röd tråd i alla stycken som binder ihop de, till exempel "Ett annat perspektiv på romantiklitteraturens..." eller "Att romantiklitteraturen nedvärderats för sin anknytning till kvinnor diskuteras även i artikeln..."
Tror heller inte det är så formellt att citera så ofta som du gjort. Till exempel i andra stycket "Hon lyfter att kritiker "inte är rätt läsare för den här typen av böcker"" Tror det är föredraget och mer formellt att leka professor och skriva det i egna ord så ofta som möjligt, så det istället blir typ "Hon lyfter att kritiker är malplacerade mottagare vad gäller romantiklitteratur" (det där var väldigt pretentiöst men du fattar)
I första stycket skriver du "...kunde förleda dem bort från "verkligheten"". Jag tycker att "verkligheten" utan citattecken funkar, men om du tycker en artikel någon gång uttrycker sig ironiskt eller för oformellt för att ha i ditt PM utan citattecken, skriv om meningen utan citattecken, typ "...romaner ansågs ha en negativ effekt på kvinnor som gjorde dem verklighetsfrånvända"
"då kvinnor varnas" i första stycket ska snarare vara "då kvinnor varnades" eller "då varnades kvinnor", för att jag antar att det är i dåtid som du menar att kvinnor varnas när jag läser meningen i sin helhet.
I den första artikeln du använder står det att Lisbeth Larsson är professor i litteraturvetenskap med genusinriktning på Göteborgs universitetet. Man vill i regel ha med dessa meriter och platser så som det var skrivet första gången personen nämns i sin text, alltså "...förklarar Lisbeth Larsson, professor i litteraturvetenskap med genusinriktning på Göteborgs universitet, att romantiklitteratur..." På detta sätt blir din text mer trovärdig.
Allt förutom citationstecknen är nitpicking för min del, bortsett från citationstecknen skriver och formulerar du väldigt bra och du resonerar bra och relevant till frågeställningen. Bra ordförråd! Det är heller inget strukturellt fel i texten och sammanfattningen är bra. Snyggt jobbat!