5 svar
86 visningar
johanna9803 3 – Fd. Medlem
Postad: 29 jan 2018 18:28

Reaktionsformel, nedbrytning av antocyanidiner i alkalisk miljö

Hej! 

Tänkte höra om hjälp med att förklara denna reaktionsformeln med ord.

Smaragdalena Online 73509 – Lärare
Postad: 29 jan 2018 18:37

Hur har du försökt själv? Meningen med Pluggakuten är att du skall få den hjälp du behöver, inte att någon annan skall servera dig en färdiglösning.

Vad heter de tre olika molekylerna?

Det verkar fatttas en liten molekyl också.

johanna9803 3 – Fd. Medlem
Postad: 29 jan 2018 19:19

Ber om ursäkt, har precis börjat läsa en kurs om detta, så det är därför jag inte har så mycket kunskap om det än. 

Men molekylen längst till vänster är väl en antocyanin molekyl, den andra en hydroxidmolekyl och den sista vet jag inte, men består av hydroxid, väte, syre och kol

Smaragdalena Online 73509 – Lärare
Postad: 29 jan 2018 19:51

Det underlättar för oss som vill svara om du placerar din tråd på rätt nivå - jag skulle försöka besvara samma fråga ganska olika om den låg i kemi/grundskola äen i kemi/högskola. Gissar på högskolekemi? Du kan flytta din tråd själv genom att redigera förstainlägget (om det gått mindre än 2 timmar senan du skriev frågan). Om tiden gått ut, kan du be mig eller någon annan moderator att flytta tråden.

Dert finns många olika sorters antocyaniner. Vilken är det du har?

En hydroxidmolekyl har jag aldrig hört talas om. Hydroxiföreninger, ja, hydroxidjoner, ja, men hydroxidmolekyler, nej.

Om du tittar p molekyulen i mitten ser du att den består av en bensenring med tre hydroxigrupper på. Tittar man i enbelska Wikipedia på tri hydroxi benz... så hittar den rätt sida trots att jag skrivit hydroxi fastän det borde vara hydroxy på engelska.

Den tredje molekylen är en bensenring med en karboxylgrupp och en hydroxigrupp. Den har också ett logiskt namn.

Det skulle vara lättare att hjälpa dig med din fråga om du sätter in den i ett sammanhang.

johanna9803 3 – Fd. Medlem
Postad: 29 jan 2018 20:06

Jag läser naturkunskap 2 på distans och det handlar om att använda rödkålssaft som ph-indikator, och att det vid pH=13 sker en nedbrytning av antocyaniner. Om man strävar efter högre betyg stod det att man även kan förklara reaktionen

Smaragdalena Online 73509 – Lärare
Postad: 29 jan 2018 20:22 Redigerad: 29 jan 2018 20:23

Det måste betyda att om man gjort sin lösning så basisk att pH är 13, så fördärvas indikatorn och fungerar inte längre. Innan dess har det funnits en massa olika antocyaniner som har olika färg beroende på pH.


Anthocyanins may be used as pH indicators because their color changes with pH; they are red or pink in acidic solutions (pH < 7), purple in neutral solutions (pH ~ 7), greenish-yellow in alkaline solutions (pH > 7), and colorless in very alkaline solutions, where the pigment is completely reduced.

Svara Avbryt
Close