Rita atomer Naturkunskap 2
Vi hade en labb och nu ska vi skriva en labbrapport. Jag har en reaktionsformel "2HCl+Mg→MgCl2+H2", läraren vill att jag ska rita detta, där man ser vilka joner som bildas i respektive reaktion. Och jag har ingen aning kan någon visa mig hur man ritar detta?
I kemi blir det nog med dessa prickor enligt Lewis:
Min lärare vill att jag ska rita med atomer å nå jonbildingar så att man ser elektronerna om det blir negativt positivt osv men jag hänger inte riktigt med
Så enligt Lewis ritar man Cl- så här:
Och HCl-molekylen så här: (fast med klor förstås, inte med fluor)Jonbindningar går inte riktigt att rita med Lewis, det inte tänkt för salter.
Låt mig ge dig också ett exempel på hur aluminiumoxid bildas. Som du vet tillhör aluminium grupp 13 och den har 3 valenselektroner. Syre tillhör grupp 16 och vill jättegärna få två elektroner. Båda ska uppnå ädelgasstruktur. Det kommer att se ut såhär enligt Lewisstruktur. Jag skrev elektronkonfigurationer under grundämnena.