Skillnad summaregel eller produktregel i sannolikhetslära
Hej!
Jag undrar om ni kan hjälpa mig med tips på hur jag kan hålla reda på om en sannolikhetsfråga ska beräknas med summaregel eller produktregel?
Nej, jag tänker inte ”summa eller produkt” när jag ser ett sannolikhetsproblem.
Det är alltid lite vanskligt att ge strikta tankeregler i sannolikhet då det lätt kan bli fel, men man kan, i stort, säga att
"eller" = +
"och" = *
"Vad är slh att tärning 1 visar jämnt OCH tärning 2 visar mer än 4" = 3/6 * 2/6
"Om A och B är disjunkta, vad är slh för A eller B" = P(A)+P(B). När de ej är disjunkta får man man observera snittet och se hur det skall tolkas i texten, ev. enligt den kända regeln P(A U B) = P(A)+P(B)-P(A snitt B).
"eller" = + brukar även fungera väl inom kombinatoriken, om fallen ej har gemensamma element. Läs gärna om additionsprincipen och multiplikationsprincipen i en Ma5 bok. Det är inte så svårt att du inte klarar av den lilla biten av Ma5 (det är bara ett par sidor). Du behöver inte gräva ner dig i detaljer, bara förstå "och/eller-konceptet" vid olika val.
Ok, tack.